Kultúrpolitikai szenzáció: szaúdi kincseket állítanak ki Berlinben
Szaúd-Arábia több ezer éves kultúrtörténetét felidéző műkincsekből látható gyűjtemény csütörtöktől a berlini Pergamon múzeumban.
Ez Németországban az első ilyen jellegű szaúdi bemutatkozás, és "kultúrpolitikai szenzációnak számít" - hangzott el a szerdai megnyitón. A 350 tárgyból álló, 6000 ezer évet felölelő műgyűjtemény már megjárta Párizst, Barcelonát és Szentpétervárt. A Szaúd-Arábiából hozott műkincseket a berlini kiállításon német múzeumokban őrzött tárgyakkal egészítették ki.
A Roads of Arabia elnevezésű tárlat főbb látnivalói közé tartoznak 6000 éves prehistorikus sztélék és sírkövek, római kori üvegtárgyak, egy Krisztus előtti I. századból származó arany halotti maszk, egy bronzba öntött férfifej Qaryat al-Faw ősi kereskedővárosból, valamint az iszlám művészet olyan remekei, amelyek első ízben hagyták el Szaúd-Arábiát, köztük egy valószínűleg Törökországból származó mekkai ezüstajtó, egy gazdagon hímzett függöny ugyancsak Mekkából és értékes aranyfeliratok.
A szaúd-arábiai turisztikai és régészeti bizottság elnökhelyettese a megnyitón hangoztatta, hogy hazája egyformán büszke történelmének minden egyes korszakára. A kiállítás fölött a szaúdi király és a német elnök vállalt védnökséget.