Tech MTI 2011. november. 30. 14:11

Hétmilliárd eurót különítenének el az európai Galileo programra

Hétmilliárd eurót különítene el az Európai Bizottság a Galileo műholdas navigációs programra 2020-ig.

Hétmilliárd eurós költségvetést javasol az Európai Bizottság a 2014-2020 közötti időszakra a Galileo műholdas navigációs program, és a hozzá kapcsolódó, a GPS-jel pontosságának növelésére hivatott EGNOS program finanszírozására.

Galileo szonda fellövée Szojuz hordozórakétával
AP

Ebből a keretből az európai uniós végrehajtó testület szerdán elfogadott javaslata szerint garantálni lehetne, hogy kiépül és működőképes marad az EU műholdas navigációs infrastruktúrája, és biztosított lenne a szolgáltatásnyújtás minősége is.

Az amerikai GPS-rendszerhez hasonló európai navigációs műholdprogram keretében - többszöri halasztás után - október 21-én fellőtték az első két üzemszerűen működő műholdat. Jövőre két további Galileo-hold fellövése várható, és 2014-ben a remények szerint a Galileo nyújtotta kezdeti szolgáltatások elérhetők lesznek - emlékeztet a bizottság közleménye.

Antonio Tajani ipari biztos kommentárjában kiemelte, hogy a Galileo és az EGNOS nagy mértékben hozzájárulnak a nagy gazdasági potenciálú kulcságazatokban az ipar versenyképességéhez és az innovációhoz.

A bizottság azt is bejelentette, hogy az említett hétéves időszakra számításai szerint 5,8 milliárd euróra lesz szükség a Föld környezetvédelmi és biztonsági célú megfigyelésére létrehozott GMES-program finanszírozására is. Ezt azonban szerinte az uniós központi pénzügyi kereten kívül kellene megoldani, mégpedig a 27 tagállamnak - a bruttó nemzeti jövedelem alapján megállapított - pénzügyi hozzájárulására építve.

hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.