Tech MTI 2011. november. 30. 14:11

Hétmilliárd eurót különítenének el az európai Galileo programra

Hétmilliárd eurót különítene el az Európai Bizottság a Galileo műholdas navigációs programra 2020-ig.

Hétmilliárd eurós költségvetést javasol az Európai Bizottság a 2014-2020 közötti időszakra a Galileo műholdas navigációs program, és a hozzá kapcsolódó, a GPS-jel pontosságának növelésére hivatott EGNOS program finanszírozására.

Galileo szonda fellövée Szojuz hordozórakétával
AP

Ebből a keretből az európai uniós végrehajtó testület szerdán elfogadott javaslata szerint garantálni lehetne, hogy kiépül és működőképes marad az EU műholdas navigációs infrastruktúrája, és biztosított lenne a szolgáltatásnyújtás minősége is.

Az amerikai GPS-rendszerhez hasonló európai navigációs műholdprogram keretében - többszöri halasztás után - október 21-én fellőtték az első két üzemszerűen működő műholdat. Jövőre két további Galileo-hold fellövése várható, és 2014-ben a remények szerint a Galileo nyújtotta kezdeti szolgáltatások elérhetők lesznek - emlékeztet a bizottság közleménye.

Antonio Tajani ipari biztos kommentárjában kiemelte, hogy a Galileo és az EGNOS nagy mértékben hozzájárulnak a nagy gazdasági potenciálú kulcságazatokban az ipar versenyképességéhez és az innovációhoz.

A bizottság azt is bejelentette, hogy az említett hétéves időszakra számításai szerint 5,8 milliárd euróra lesz szükség a Föld környezetvédelmi és biztonsági célú megfigyelésére létrehozott GMES-program finanszírozására is. Ezt azonban szerinte az uniós központi pénzügyi kereten kívül kellene megoldani, mégpedig a 27 tagállamnak - a bruttó nemzeti jövedelem alapján megállapított - pénzügyi hozzájárulására építve.

hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.