2011. november. 17. 23:25 MTI Utolsó frissítés: 2011. november. 18. 06:40 Tech

TEDxYouth pénteken a Corvinban: fiatalok beszélnek a kreativitásról

Mit jelent ma a kreativitás és milyen szerep jut neki a világban? Többek között erre keresi a választ bűvészvilágbajnok, paralimpikon, építész, kutató, hacker, divattervező, zenész, blogger, sportoló, vállalkozó és informatikus, összesen több mint 30 tehetséges tizen- és huszonéves fiatal a második budapesti TEDxYouth-konferencián, amelyet pénteken rendeznek meg a Corvin moziban.

Az ENSZ egyetemes gyermeknapjához, november 20-ához kapcsolódva 44 ország mintegy száz TEDxYouth-konferenciáján a fiataloké lesz a hétvégén a főszerep.

A nemzetközi TED (Technology, Entertainment, Design) konferenciák mintájára tavaly indult TEDxYouth kezdeményezés azoknak a fiataloknak akar lehetőséget adni a bemutatkozásra, gondolataik megosztására, akik a jövőben meghatározó szereplői lehetnek a világunknak.

Mint azt Szörnyi Krisztina főszervező felidézte, rögtön csatlakoztak a kezdeményezéshez, és tavaly meg is rendezték az első TEDxYouth@Budapest konferenciát. A Kreatív géniusz című idei rendezvényen, amelyet az esemény honlapján élő közvetítésen is végigkísérhetnek az érdeklődők, 32 tehetséges fiatal előadó osztja meg gondolatait a kreativitásról.

Az előadókat részben pályázat útján, részben korábbi előadók, együttműködő partnerek, a tavalyi konferencián résztvevők ajánlásai nyomán választották ki.

Példaként emelte ki a főszervező Adámi Zsanett világbajnoki 5. helyezett mozgáskorlátozott úszót és Pásztory Dóra 27 éves kétszeres paralimpiai bajnok úszót, akiket külön-külön ajánlottak a szervezők figyelmébe. Kiderült, hogy a két lány versenyzett is együtt, és Zsanettnek Dóra volt a példaképe, a szervezők javaslatára így közösen tartanak előadást arról, mekkora szerep jut a kreativitásnak a hétköznapokban, akár olyan egyszerű feladatok esetében is, mint egy cipő bekötése.

Az előadók között lesz Bogár Bence, aki még csak fiatal huszonéves, de évek óta benne van egy olyan közegben, amelynek tagjai folyamatosan új formákat keresnek arra, hogyan lehet a kreatív ötletekből sikeres start-up vállalkozásokat csinálni.

Az előadókat - akiknek többsége nem szokott a szerepléshez - mentorok is segítették: Bojár Gábor, a Graphisoft társalapítója, az ArchiCAD építészeti tervezőszoftver atyja, Orosz Györgyi kommunikációs és networking tanácsadó, volt televíziós szerkesztő-műsorvezető, az FN.hu volt vezetője, Halácsy Péter, a "prezi" névre keresztelt cloud-szoftver egyik megalkotója, a Kitchen Budapest koordinátora, a BME Média Oktató és Kutató Központjának kutatója, valamint a Junior Prima díjjal kitüntetett Sulyok Katalin, a Kutató Diákok Országos Szövetségének volt elnöke.

A konferencia a kreativitás különböző vetületeit bemutató blokkokból áll, ezekhez a témákhoz kerestek hiteles mentorokat - emelte ki Szörnyi Krisztina, aki érdekességként említette, hogy az egyik blokk témáját maguk az előadók találták ki. A szervezők ugyanis eredetileg nem gondoltak a közösségi perspektívára, ám amikor az előadások első verzióit meghallgatták, feltűnt nekik, hogy négy-öt fiatalnál is nagyon erős üzenetként jelenik meg a közösség és a csapatmunka. Ezután hozták létre a közösségi perspektíva című szekciót.

A HVG Kiadó által rendezett konferencia közönsége vegyes, de az előadók közül is szinte mindenki más területről érkezett, hiszen a "varázslat" része, hogy ezeken a konferenciákon a különböző szakterületek, ismeretek, tanulási folyamatok egymást megtermékenyítve hoznak létre valami mást, valami újat.

Azok az emberek jönnek el egy ilyen konferenciára, akik nyitottak az új gondolatokra - mondta a főszervező, aki szerint nagyjából fele-fele arányban találhatók meg közönségben a fiatalok és azok, akik fiatalokkal dolgoznak együtt.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.