Budapestre figyel két napig a tudományos világ
A világ egyik legnagyobb tudománydiplomáciai találkozóját, a Tudomány Világfórumát (WSF) rendezi meg november 17-e és 19-e között a Magyar Tudományos Akadémia partnerszervezeteivel, az UNESCO-val, a Nemzetközi Tudományos Tanáccsal, valamint a Science folyóiratot kiadó Amerikai Tudományfejlesztő Társasággal közösen Budapesten.
A budapesti világrendezvény idén A tudomány változó világtérképe vezérgondolatát követi. A fórum hármas célja, hogy hangsúlyozza a tudomány jelentőségét, társadalmi befolyását és felelősségét, megteremtse és folyamatossá tegye a tudományos közösség, a társadalom és a politikai döntéshozók közti párbeszédet, valamint megalapozza az emberiség előtt álló világméretű kihívásokra adható hiteles válaszokat - olvasható az MTA közleményében.
A tudományos világrendezvényen több mint száz országból vesznek részt a legkiválóbb kutatók és a legmagasabb rangú döntéshozók, köztük Nobel-díjas tudósok, tudományügyi miniszterek, a tudománydiplomácia vezetői, a világ legnagyobb K+F befektetői, valamint a legnevesebb nemzetközi tudományos folyóiratok képviselői. Majdnem száz előadás szerepel a programban, a résztvevők a tudomány világunkat formáló hatását elemzik majd.
"A résztvevők a fórum zárónyilatkozatában összegzik, s így megkerülhetetlenné teszik a WSF 2011 eredményeit" - emeli ki a közlemény.
A WSF történetében idén új korszak indul. A rendezvény globális jellegét hangsúlyozva az akadémia javaslatára 2011-től kétévente a világ más és más nagyvárosában rendezik a találkozót, a visszatérő helyszín négyévente Budapest lesz. A 2013-as tudóstalálkozónak Rio de Janeiro ad majd otthont.
A megnyitó ünnepségen köszöntőt mond többek között Pálinkás József, az MTA és a WSF elnöke, Orbán Viktor miniszterelnök és videoüzenetben Ban Ki Mun, az ENSZ főtitkára. A fórumot az űrből a Nemzetközi Űrállomás asztronautái köszöntik.