Két érdekes és különleges állat, egy hím észak-kínai leopárd (Panthera pardus japonensis) és egy nőstény kétujjú lajhár (Choloepus didactylus) érkezett a közelmúltban a Szegedi Vadasparkba.
A karanténidő letelte után már a látogatók is találkozhatnak velük - tájékoztatta Endrédi Lajos, az állatkert munkatársa az MTI-t. A fiatal hím párduc az angliai Howletts Bekensbourne állatkertjében látta meg a napvilágot, és egy különös tévedés folytán lett a Tisza-parti város az új lakóhelye.
Szegeden ugyanis már neveltek két fiatal leopárdot, a hímként érkezett állatról azonban - ahogy nőtt - kiderült, hogy nemének megállapításába valami hiba csúszott hajdan a küldő állatkertben, vagyis nem fiú, hanem lány. A fajmegmentési program keretében ez az egyed már nőstényként távozott Szegedről egy németországi állatkertbe, a helyére pedig egy igazi hím érkezett.
Az angol állatkertben Dalai nevet kapott leopárd már sikeresen összeszokott a nősténnyel, és a napokban elkezdhette a külső kifutó felfedezését is. Mivel rendkívül félénk állatról van szó - ez általában jellemző a nagymacskákra -, idő kell, míg biztonságban érzi magát új otthonában.
Az észak-kínai leopárd a hatalmas területen élő nagymacska faj egyik legészakibb alfaja. Hasonlóan több más ázsiai nagymacskához, veszélyeztetett faj, bár a kipusztulás úgy még nem fenyegeti, mint a "szomszédságában" élő amuri leopárdot. Az észak-kínai párduc a világ állatkertjeiben is ritkának számít, Európában mindössze ötven él belőle.
Az állatkert dél-amerikai részlege is gyarapodott, méghozzá egy kétujjú lajhárral, amely a Müncheni Állatkertből érkezett ismeretlen neműként. A karantén lejárta után, mikor kikerült a Dél-Amerikai-házba, megvizsgálták, és nősténynek határozták meg, de a biztonság kedvéért vérmintát is vettek, hiszen a genetikai elemzés a legbiztosabb. Ha a gondozók sejtése beigazolódik, kis lajhárok is születhetnek Szegeden, hiszen Kleiner, a már régebb óta itt élő egyed hím.
A jellegzetes szőréről Subának elnevezett új példány nemcsak jóval nagyobb, hanem harciasabb is, mint a hím. Bár a lajhárokat sokan lusta, alig mozgó és védtelen állatokként ismerik, valójában igen jól "felfegyverezte" őket a természet. Hatalmas karmukkal és a viszonylag nagy, hegyes fogaikkal csúnya sebet tudnak okozni, ha valaki óvatlanul nyúl hozzájuk. Természetesen csak akkor lépnek fel fenyegetően, ha veszélyben érzik magukat.