Olívaolajat és fügét is találtak az 1700 éves római hajóroncson
Ezerhétszáz évvel ezelőtt elsüllyedt, de ma is jó állapotban levő római kori hajót emeltek ki a tengerből Szicília partjainál. A régészeti lelet számos információt nyújt az Itália és Afrika közötti ókori kereskedelemről.
Több mint hétszáz darabban vitték partra a szicíliai Marausa tengerében talált ókori hajót. "A régészek is szeretik a kirakóst, ha ezerhétszáz éves vitorláshajót tudnak belőle felépíteni" - mondta a sajtónak Sebastiano Tusa, a helyi műemlékvédelem felügyelője.
A Marausa partjától százötven méterre, három méter mélységben talált római kereskedelmi hajó a régészek szerint a Krisztus utáni harmadik században ütközött neki a parti homokpadnak. A sekély vízben feküdt ezerhétszáz éven át az iszapréteg és tengeri növényzet alatt.
Egy 1999-ben engedély nélküli épített móló kavarta fel az iszapot láthatóvá téve az ókori hajót, melyet búvárrégészek fedeztek fel. Mostanáig tartott a lelet kiásása és darabokban való partra szállítása. A nyolcszázezer eurós restaurálási munkát az olasz Szerencsejáték Részvénytársaság finanszírozza.
A hajót a szicíliai Marsalában állítják ki, ahol már egy szintén a tengerben talált pun hajót is őriznek. "Ritkaságnak számít a tengerből kiemelt ókori hajóroncs, inkább a helyén szokás hagyni, de így csak a búvárok láthatják. Ráadásul rendkívüli leletről van szó, mivel az olasz tengerekben eddig talált ókori hajók között ez maradt fenn a legjobb állapotban. Kiemelését az is indokolta, hogy a parthoz való közelsége miatt kár érheti" - magyarázta Tusa.
A hajó információt adott az Itália és Afrika közötti kereskedelemről is: a rajta talált amfórákban olivaolajat, diót és fügét szállítottak és a fedélzeten a korabeli rómainál olcsóbb afrikai építőanyag is utazott.