Megosztotta az Apple-rajongók táborát az iPhone 4S – kis módosítás vagy jelentős fejlesztés eredménye az új okostelefon? A Spiegel tesztelte a készüléket – szerintük az iPhone 4 sikere eltörpül majd az új verzióé mellett. Pedig akinek van már iPhone-ja, annak nem feltétlenül érdemes az új készülékre költeni.
Ez lenne az új iPhone? Ugyanúgy néz ki, mint az elődje. Valamivel gyorsabb. Az antennaként szolgáló fém keret most négy részből áll, nem háromból, mint az elődnél. Kívülről ennyi látszik.
Az Apple szerint ez jelentős innováció. Korábban csak egy külső antenna fogadta a jelet – és ebből sok gond akadt. Mivel sokan a telefonálás közben véletlenül „rossz helyen” fogták a készüléket, ez ronthatta a vételt. Aki életében először vett iPhone-t, sokat mérgelődött ezen. A később „Antennagate” néven az IT-történelembe bevonult eset megoldására az Apple azt találta ki, hogy az érintetteknek ingyen adott egy-egy tokot.
Az új modell negyedik antennája hivatott megoldani a régi problémát. Attól függően, hol jobb vétel, két antenna felváltva kapcsolódik a hálózatra. A Spiegel tesztje során nem volt gond az antennával.
A Siri miatt kell az A5-csip – mondja az Apple
Az új iPhone 4S szépsége belülről fakad. Az iPhone módosított változatát az iPad 2-ben is megtalálható A5 processzor teszi gyorsabbá. De ebből nagyon keveset lehet érzékelni. Eddig ugyanis még nem született olyan alkalmazás, amely kihasználná az új lehetőségeket – egy kivételével.
Az Apple szerint az új processzor a hangvezérléshez, a Sirihez elengedhetetlen. Éppen ezért nem lehet használni Sirit az iPhone 4-gyel. Ez igaz lehet, de felveti a kérdést, miért nincs a Siri iPad 2-ben, amelybe szintén A5-csipet építettek.
Elengedett kézzel
Akárhogy is, Siri vicces. Nemcsak azért, mert megért olyan kérdéseket, mint hogy kell-e nekem esernyő Münchenben?, vagy olyan kéréseket, mint hogy emlékeztess holnap, hogy foglaljak időpontot a fodrásznál – ez általában elég jól működik. De ehhez stabil adatkapcsolatra van szükség, offline Siri nem működik.
A hangvezérlés három nyelven működik: angolul, németül és franciául, de a német teszt során számtalan hiányosságra fény derült. Az amerikai változathoz képest a német Siri jóval butább. Nem tudja például, hol van a legközelebbi pizzéria, nem tudja megmondani, mi a legjobb útvonal a reptérre.
Lehet vele viszont németül is meetinget szervezni, zenét lejátszani, címeket keresni és hívásokat kezdeményezi. Az Apple később pótolja mindezt, de időpontot nem adtak meg, mikorra.
A beszédfelismerés maga persze hasznos bizonyos helyzetekben, ha például az iPhone 4S tulajdonosának mindkét kezére szüksége van. Ha elég egyértelmű a kiejtése, bediktálhatja az SMS vagy e-mail szövegét a telefonnak.
Persze a Siri közel sem annyira szenzációs, ahogy az Apple beállítja. És nem is egyedülálló. A Google Voice Actionsnek hívja az Android-rendszerben a maga verzióját, amely ugyanúgy csak online működik, mert az adatot a szerverre küldi, ahol a tényleges beszédfelismerés megtörténik. Sőt, a Google technológiájával már a fordítás sem lehetetlen, aminek eredményeképpen a mobilokat szinkrontolmácsként lehet majd használni a jövőben. Ezzel az Apple-féle Siri még nem tud versenyezni.
A 4S másik fő frissítése a kamera. Az is profitál a gyorsabb processzor előnyeiből. Egyrészt a kamera alkalmazás gyorsabban indul, másrészt alapvető képszerkesztő funkciókat is kínál. Harmadrészt a kamera alkalmazás érzékeli, hogy egy vagy több arc szerepel a képen, és automatikusan fókuszál.
Legalább ugyanilyen fontos, hogy a kamera lencséje nem csak egy ötödik lencsével bővült, de mivel objektív több fény befogadására képes, gyengébb megvilágítás mellett is jobb képek készíthetőek vele. Alapfunkció a zajcsökkentés is – ahogy a videokép-stabilizálás is. A filmek full-HD 1080 p-s felbontásban készülhetnek, és a videokép-stabilizálás is működik, hacsak nem rángatja az ember a telefont túl nagy amplitudóval.
Más kérdés, hogy minderre szükség van-e. A fotostream-szolgáltatás viszont – a felvételeket azonnal és ingyenesen fel lehet tölteni az iCloudba, így nem igényelnek tárhelyet, de legfeljebb százat, és egy-egy nem lehet ott harminc napnál tovább. Ez kicsinyességnek hangzik. De az eredeti célnak megfelel: ne tárolják a felhasználók a képeket, hanem osszák meg a fotókat – a lehető leggyorsabban –, és töltsék át iPadre vagy egy Apple számítógépre. Ugyanez működik a zenével és az alkalmazásokkal is. Még ki kell várni, mennyire stabil az adatcsere az Apple-felhőben, ha egyszerre több millió felhasználó használja a rendszert.
Milliós előrendelés
Nem kell sokáig várni a valós tesztelésre, az iPhone 4S Amerikában és hat további országban október 14-étől kapható, Magyarországon és még 21 országban október 28-tól elérhető. Az első 24 óra során előrendelésben egymillió fogyott el az új okostelefonból. A korábbi rekorder, az iPhone 4 a maga 600 000 előrendelésével az első nap alatt így a szerény második helyre szorult
Hogy kik rendelik az iPhone 4S-t? Nagyrészt a régi iPhone 3G és 3GS tulajdonosok. Az ő kétéves szerződéseik mostanában járnak le, nekik már megéri lecserélni a régi, lassú készülékeket.
Azok viszont, akiknek van iPhone 4-e, valószínűleg nem váltanak a 4S-re. Igen, a kamera jobb, a hangvezérlés is újdonság, de egy év használat után nem valószínű, hogy sokan lecserélnék a meglevő készüléküket. Az Apple pedig várhatóan folytatja az eddigi jól bevált gyakorlatot, és kétévente rukkol elő jelentős frissítéssel – a hűségszerződések lejártával szinkronban.
Az iOS 5 ingyenes frissítése azonban minden felhasználónak melegen ajánlott, aki kompatibilis eszközzel rendelkezik. Első pillantásra az iOS 5 sem sokban különbözik az elődjétől. De aki egy kicsit mélyebbre ás, találhat néhány kincset érő funkciót. Így az emlékeztető funkció például, amit nem csak időre lehet beállítani, de akkor is jelezhet, ha egy adott helyre érkezik a telefon tulajdonosa. Ebből az iPhone 4 tulajdonosok profitálhatnak a legtöbbet, az iOS 5-tel egy „iPhone 4S light” készülékük lesz.