Az Apple cupertinói központjában a várakozásokkal ellentétben nem mutatták be az iPhone 5-öt, a szupertelefon legenda maradt. Felmerülhet, hogy a Samsungnak sikerült megtorpedóznia az új készülék bevezetését. Mégis fordulópont az Apple életében az iPhone 4S: az egykori elittelefon-gyártó olcsó készülékekkel árasztja el a piacot.
Keserűen csalódott, aki nagy újítást várt az Apple-től: elmaradt a hetek-hónapok óta várt iPhone 5 premierje. Az „új” iPhone pontosan úgy néz ki, mint az elődje – bár igaz, hogy nagyobb a teljesítménye, jobb a kamerája és megérti a hangutasításokat is.
A vállalat új vezérigazgatója, Tim Cook nem tudott nagy meglepetéssel szolgálni – amire meglehetősen érzékenyen is reagált a piac: a várt újdonság helyett kapott frissítéssel nem voltak elégedettek, esett is az Apple-részvény.
Az is fájt a pénzembereknek, hogy bár várták, Steve Jobs mégsem jelent meg a rendezvényen. A gyengélkedő exvezér augusztusban állt fel a vezérigazgatói székből, és adta át a stafétát Tim Cooknak.
Steve Jobs távozásával lezárult egy korszak – az elittelefonok helyére olcsó tömegtermék érkezik.
Az új 16 gigabájtos modell 199 dollárért, a 32GB-os 299-ért, a 64GB-os verzió pedig 399 dollárért lesz kapható kétéves szerződéssel Amerikában. Azt csak szinte futólag említették meg a bemutatón, hogy az iPhone 3G-t új szerződéssel az Egyesült Államokban ingyen megkaphatják, akik elköteleződnek két évre egy szolgáltató mellett.
Az iPhone 4 S ugyanolyan kétmagos processzort kapott, mint az iPad 2, az A5-ös csipet, ami kétszer olyan gyors, mint az iPhone 4-ben levő A4, a grafikus gyorsító teljesítménye pedig hétszeresére nőtt az előző modellhez képest.
Az új készülékbe 8 megapixeles kamerát építettek, amellyel 3264x2448 felbontású képeket lehet készíteni. Az új iPhone „világtelefon”, azaz a GSM-mel és a CDMA-val is kompatibilis. Hosszabb lett az akkumulátor-üzemidő is, 8 órán keresztül lehet vele beszélgetni, mielőtt lemerülne. A hangfelismerő funkció színesedik: ha például megkérdezik a gépet angolul, franciául vagy németül, hogy "vegyek esőkabátot?", az válaszol: "valószínűleg ma esni fog". De lehet hangos emlékeztetőt is kérni.
Péntektől lehet előrendelni az USA-ban
Az iPhone 4S október 14-étől lesz az amerikai boltokban, 28-tól pedig további 22 országban – köztük Magyarországon is – válik elérhetővé.
A 2009 júniusában piacra dobott iPhone 4 az egyik legsikeresebb telefon az IT-történelemben. A teljes iPhone-piac felét az iPhone 4 adja, ebből annyit adtak el, mint a korábbi három modellből együttvéve. Az Apple jó úton halad, hogy idén több mint 80 millió okostelefont szállítson le, és várhatóan ez a szám százmillióra kúszik 2012-ben.
Nagy várakozások – hatalmas csalódás
A bejelentést izgatottan várta az IT-sajtó, a pénzvilág és a rajongók tábora is, hiszen több mint egy év telt el a legutóbbi termékbejelentés óta. A legtöbben egy radikálisan új, könnyebb, elegánsabb szupertelefon bemutatását várták – ez lenne az iPhone 5 –, de a készülék egyelőre csak legenda maradt.
Pedig már hetek-hónapok óta számtalan információ látott napvilágot a készülő iPhone 5-ről: szeptember közepén már azt is tudni vélte a sajtó, hogy legkésőbb október közepén a boltokban lesz a készülék, amely kívül-belül jelentősen különbözik majd az elődjeitől. Például NFC-technológiával is (Near Field Communication, közeli/érintésen alapuló rádiófrekvenciás kommunikáció) fel lesznek szerelve. Szeptember elején még olyan hír is napvilágot látott, miszerint az Apple iPhone 5 beszállítója, a Foxconn Electronics naponta 150 000 iPhone 5-öt gyárt le.
Sőt, szeptember elején arról is szóltak a hírek, hogy az Apple megint elhagyott egy iPhone-prototípust.
Magyarázatot adhat az elmaradt iPhone 5 bejelentésre a Samsung-Apple szabadalmi háború. Senki sem hitte, hogy a dél-koreai cégnek sikerülhet elérni, hogy valóban megakadályozza az Apple csodagépének bejelentését, de elképzelhető, hogy a Samsung nem csak azt érte el, hogy kitiltsák az iPhone 5-öt Európából és Dél-Koreából, de a látottak alapján az is felmerülhet, hogy az iPhone 5 nemzetközi bevezetését is sikerült megtorpedóznia.
A Samsung és az Apple hónapok óta szabadalmi jogvitát folytat okostelefonjaik és táblagépeik technológiája és külső megjelenése miatt.
Az Apple elérte, hogy ne lehessen a Galaxy Tabot vásárolni Németországban, és az ausztrál termékbevezetést is el kellett halasztani. A Samsung mobil távközlési szabadalmainak megsértésével vádolja az amerikai vállalatot.