Tech MTI 2011. október. 09. 13:10

Nemzetközi szakértők vizsgálják a sugármentesítést Fukusimában

Nemzetközi szakértői csoport érkezett vasárnap Fukusimába, hogy a helyszínen tájékozódjon a Japán északkeleti részén folytatódó sugármentesítési munkálatokról.

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) 12 fős küldöttsége mezőgazdasági üzemeket, iskolákat és kormányzati épületeket keres fel azon a vidéken, amelyet március 11-én földrengés, majd szökőár sújtott. A természeti csapásban, amely komoly károkat okozott a fukusimai atomerőműben is, mintegy 20 ezren haltak meg, és tízezrek nem térhettek még vissza az otthonaikba a környezet sugárszennyezettsége miatt.

A japán sajtó jelentései szerint már csak az atomerőmű körüli 20 kilométeres tilalmi övezetben érvényes a riadókészültség, amelynek megfelelően az ottani lakosságnak minden pillanatban készen kell állnia a kitelepítésre.

Az Aszahi című lap arról adott hírt, hogy a kormány tervei szerint 2014 márciusáig is eltartanak majd a tilalmi zónán kívül a sugármentesítési munkálatok, amelyeknek keretében felújítják a középületeket, és kicserélik a talaj felső rétegét a parkokban és az iskolák udvaraiban.

MTI / EPA

A térségben vasárnap kezdődött meg az az ellenőrzési kampány, amelynek keretében mintegy 360 ezer gyermek és fiatalkorú szervezetében végeznek pajzsmirigy-vizsgálatot a sugárzás esetleges káros hatásainak a kimutatása céljából.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.