2011. augusztus. 23. 16:29 MTI Utolsó frissítés: 2011. augusztus. 23. 16:20 Tech

Nem csak az aszteroidák miatt halhattak ki a dinoszauruszok

Újabb bizonyítékok szerint nem csupán aszteroida-becsapódás miatt pusztultak ki a dinoszauruszok Északkelet-Ázsiában 65 millió évvel ezelőtt.

Szakemberek szerint számos más tényező, köztük vulkánkitörés, klímaváltozás és a tengerek szintjének csökkenése is előidézte a populáció végzetét. Nyolc ország 30 szakembere kínai tudósok vezetésével új tanulmányt készített az észak-kínai Hejlunkiang tartományban lévő Csiajinban zajló geológiai és paleontológiai szeminárium keretében.

A térségben olyan dinoszauruszok maradványait találták szakemberek, amelyek közvetlenül fajuk 65 millió évvel ezelőtti hirtelen kihalása előtt éltek. Az orosz, amerikai, német, belga, brit, japán és dél-koreai szakemberek Szun Ge, a Csilin Egyetem paleontológusa vezetésével 10 éven át tanulmányozták a dinoszauruszok kihalását.

Új tanulmányuk kimutatta, hogy a Csiajinban talált, a K-T határán - a kréta és tercier (harmadidőszak) határán, mintegy 65 millió évvel ezelőtt - keletkezett üledékes kőzetekben tömegesen nincs jelen az irídium, az a radioaktív elem, amely aszteroida-becsapódást jelezne. Az elem nagyon ritka a Földön, ám azon kívüli objektumokban, köztük az aszteroidákban megtalálható - magyarázta Szun Ge, hozzátéve: az aszteroidaelmélet dominált a dinoszaurusz-kutatásokban évtizedeken keresztül, miután a tudósok az irídium magas szintjét találták K-T határkori kőzetekben Észak-Amerikában és más térségekben.

Az új tanulmány szerint a vulkánikus tevékenység abban az időben nagy hatással volt Csiajin környezetére, és hozzájárulhatott az ott élő fajok kipusztulásához. A kínai terület K-T határra tehető időszakának geológiai jellemzői azonosak a távol-keleti és a szibériai orosz térségekével - közölte a paleontológus. Hatvanötmillió évvel ezelőtt a geográfiai környezet hasonló volt egész Északkelet-Ázsiában, ahol a vulkánikus tevékenység, a légkör lehűlése és a tengerszint helyenként mintegy 100 méterrel való csökkenése jelentős mértékben okozhatta a dinoszauruszok kihalását.

Az elmúlt években egyre többen vitatják azt a közkeletű elméletet, miszerint egy aszteroida végezhetett a dinoszauruszokkal.  A tudósok közül sokan azt feltételezik, hogy több egyéb tényező, így a fokozott vulkanikus tevékenység, a klímaváltozás is közrejátszhatott az őslények kihalásában. 2009-ben amerikai tudósok hasonló elmélettel álltak elő, elemezve a San Juan-i medencében, az Ojo Alamo lelőhelyen talált dinoszauruszcsontokat és az azokat körülvevő kőzeteket.