Világ hvg.hu/MTI 2024. december. 02. 19:03

Nem hajlandó tárgyalni az ellenzékkel a grúz miniszterelnök

A kormányfő szerint erkölcstelen, amit a tüntetők csinálnak.

Irakli Kobahidze grúz miniszterelnök (képünkön) hétfőn kizárta a tárgyalásokat az ellenzékkel.

A kormányfő sajtótájékoztatóján kérdésre válaszolva azt mondta, semmiféle tárgyalás nem lehetséges. Egyben teljességgel erkölcstelennek nevezte az iskolások bevonását a tüntetésekbe.

Korábban az ellenzék képviselői az oktatás felfüggesztésére és demonstrációra szólították fel a diákokat és a tanárokat. A tüntetőkkel szimpatizáló Szalome Zurabisvili államfő is támogatta a felhívást.

„Erkölcsi szempontból ennek nincs semmiféle indoklása, ez igazolhatatlan. Ez egy újabb általánosan erkölcstelen cselekedet” – jelentette ki Kobahidze.

Hétfő este ismét ezrek gyülekeztek a tbiliszi törvényhozás épületénél, eltorlaszolva a Rusztaveli sugárutat. A megmozdulásra összesereglett tüntetőknél georgiai és európai uniós zászlókat lehetett látni, transzparenseiken pedig a kormány lemondására és új választások kiírására szólítottak fel.

Hétfőn Lettország, Litvánia és Észtország szankciókat fogadott el a grúz vezetéssel szemben. A három balti állam külügyminisztere szerint a büntetőintézkedések azok ellen irányulnak, akik elnyomják a legitim tüntetéseket Grúziában. „Nem látjuk szívesen a demokrácia és az emberi jogok megsértőit országainkban” – írta Margus Tsahkna észt, Baiba Braze lett és Gabrielius Landsbergis litván tárcavezető az X-en.

Landsbergis és Tsahkna közzétette a beutazási tilalom alá eső személyek listáját is, amelyen egyebek között rajta van a grúz kormánypárt visszavonult milliárdos alapítója, Bidzina Ivanisvili és Vahtang Gomelauri belügyminiszter is. Mélanie Joly kanadai külügyminiszter lettországi látogatásán közölte, hogy hazája követni fogja a balti államok példáját.

Tbilisziben és Grúzia más nagyvárosaiban november 28-án törtek ki kormányellenes megmozdulások, miután a kormány úgy döntött, hogy felfüggeszti az európai uniós csatlakozási tárgyalásokat.

Grúziában októberben parlamenti választást tartottak, amelyen a hivatalos eredmények szerint a kormányzó Grúz Álom – Demokratikus Grúzia párt nyert, de az ellenzék, élén az államfővel, nem hajlandó elismerni az eredményt, és választási csalással vádolta meg a kormánypártot.

A tüntetésekre a hatalom erőszakkal reagált, a tiltakozók és a rendőrök összecsapásai egyre keményebbé váltak, készült például videó arról, ahogyan egy rendőr teljes erőből fejbe rúgja az egyik földön fekvő tüntetőt, később pedig már paprikaspray-vel és vízágyúval igyekeztek feloszlatni a tömeget, amire a válasz kövek és petárdák zápora volt.

Időközben az ellenzékkel szolidáris államfő, Szalome Zurabisvili bejelentette, hogy nem hajlandó távozni a hivatalából mandátuma decemberi lejártával sem, mivel nem tartja legitimnek a parlamentet, és egy illegitim országgyűlés nem tud legitim államfőt választani.

A helyzet ráadásul hétfőre fokozódott, ugyanis hajnalban a rendőrség őrizetbe vette a kormány ellen tüntető ellenzék egyik vezetőjét. Zurab Dzsaparidzét akkor tartóztatták le, amikor éppen elhagyta a tbiliszi parlament előtt folyó demonstrációt. Egy videón az látható, hogy a politikust maszkot viselő rendőrök ültetik be egy jelzés nélküli autóba. Az egyelőre nem derült ki, hogy megvádolták-e bármivel.

Mindebből látható, hogy azért volna miről beszélgetniük a feleknek a grúziai állapotokkal kapcsolatban, még ha Kobahidze miniszterelnök vonakodik is ettől.

Hirdetés
hvg360 Nagy Gábor 2025. január. 21. 17:27

II. Donald így akarja: berúgta az ajtót első intézkedéseivel Trump

„Semmi nem állhat az utunkba” – mondta beiktatásán Donald Trump, aki az első napon aláírt rendeleteivel ízelítőt adott arról, hogyan képzeli el a kiterjesztett végrehajtói hatalmat. Az amerikaiak pedig azzal szembesültek, hogy elnököt választottak, de királyt kaptak – legalábbis ambícióját tekintve. Az első rendelkezések Amerikának szóltak, a világ többi része várhat a sorára.