Tech techline.hu 2011. augusztus. 19. 05:15

Screenflow 3 teszt: szinte minden, ami kell

A Screenflow-ról eddig is úgy tartottuk, hogy a legjobb képernyő-videózó alkalmazás OS X alatt.

A Screenflow-ról eddig is úgy tartottuk, hogy a legjobb képernyő-videózó alkalmazás OS X alatt. Nem csak a felvételek elkészítésére, hanem az utómunkára is kiválóan használható, vagyis a felvételekből szépen összevághatjuk a végleges videót, szőröstül-bőröstül.
Az új verzió tudását viszont majdnem odáig tornászták fel a készítők, hogy akár általános videóvágási munkáknak is nekieshetünk benne (ezzel a fejlesztők is tisztában lehetnek, mert immár anélkül is hozzájuthatunk a szerkesztő felülethez, hogy előtte legalább egy pár másodperces felvételt készítenénk).

A szerkesztési felület (nagyításhoz kattintson a képre)

Persze a cél továbbra sem a hagyományos videoszerkesztők kiváltása, de vitathatatlan, hogy ez az eddigi legkényelmesebb ScreenFlow verzió.

Mindent felvesz
Elöljáróban azért annyit - azoknak, akik nem ismerik még -, hogy a Screenflow elsődleges feladata a képernyőn történő események videózása. Ezzel párhuzamosan képes rögzíteni a webkamera képét is, a mikrofon vagy a vonalbemenet hangját, sőt a rendszer hangjait is. A kész anyagban mindent mi rendezhetünk el (külön sávra kerül a webkamera képe, a képernyőn történtek, a hangok stb.). Minden nagyítható, 3D-ben forgatható, kiemelhetünk részeket, vizuálisan is megjeleníthetjük az egérkattintásokat, a billentyűlenyomásokat stb. Kiegészíthetjük az anyagot további videókkal, képekkel (intro, logó stb.), a kész anyagot pedig exportálhatjuk különféle videoformátumokba, vagy küldhetjük rögtön a Youtube-ra. Ezt tudta már az előző változat is, lássuk hát, mitől jobb az új!

Megújult szerkesztési lehetőségek
A rögzítést illetően sok extrára nem kell számítani, most is megy akár a full HD felbontású videók készítése is, a rögzítést indító felület is minimálisan változott. A felvétel végeztével megnyíló szerkesztőfelület viszont több ponton is új.
Kezdjük ott, hogy mivel a program Lion kompatibilis, így az új OS X-en teljes képernyőn is dolgozhatunk, s a mentéssel sincs gond, hiszen a program ezt automatikusan intézi. A CMD + S nyomogatásával pedig bármikor készíthetünk pillanatképet az aktuális helyzetről, amelyre aztán később visszaállhatunk a Version funkciónak hála.

Bármikor visszaállhatunk egy korábbi verzióra

Az idősáv használata sok szempontból kényelmesebb lett, sokkal egyszerűbben mozgathatjuk a sávokat, pontosabban vághatunk, és az aktuális pozícióban a piros helyzetjelző alsó részével pontosan tudunk beilleszteni üres helyet, eltolva a mögötte elhelyezkedő tartalmakat. Ugyanilyen könnyű eltüntetni is a felesleges helyeket, a klipekből pedig csoportokat hozhatunk létre és azokat együtt mozgathatjuk.
A kiemeléseknél fontos újítás, hogy már nem csak a kurzor környékét emelhetjük ki a környezetéből, hanem adott formákat, vagy szabadon megrajzoltakat is használhatunk, bárhol a felvételen. Ráadásul ez a módszer nem csak a kiemelésekre, hanem a nem publikus részek kitakarására is használható, elmoshatunk részleteket (pl. e-mail címeket egy kitöltött űrlapon). Már ehhez sem kell kilépnünk egy hagyományos videoszerkesztőbe.

Mostantól a kitakarás sem gond

Új lehetőség, hogy rajzolhatunk is a programban. No, nem bonyolult dolgokat, csak nyilakat, kereteket, de ez szintén remek eszköz arra, hogy felhívjuk a figyelmet valamire a videón.

Jelöléseket is elhelyezhetünk a videón

Fejlődött a hangkezelés is, egy kattintással normalizálhatjuk a hangsávokat, alkalmazhatunk különféle effekteket (szoba, koncertterem stb.), sőt, immár beépített zajszűrő is van a programban.

Zajszűrés és effektek, hogy a hanggal se legyen gondunk

Igaz is, hang! A Screenflow-ban van lehetőségünk Speech Clip beillesztésére, ami nem más, mint egy, a gép által felolvasott, beírt szöveg. Ebben ugyebár az a poén, hogy Lion alatt akár a rendszer magyar hangjával, Eszterrel is felolvastathatjuk a szöveget, s azt külön hangsávként rögtön felhasználhatjuk videónkban.

Digitális narrátor...

Egy ilyen programnál fontos szempont lehet, hogy az elkészült anyagot mielőbb megoszthassuk online, hiszen a screencastok, szoftverbemutatók, oktatóanyagok jelentős része ma már az interneten jut el szélesebb körökhöz. A Youtube megosztás korábban is része volt a Screenflow-nak, a hármas verzióban ezt most a Vimeo közvetlen elérésével egészítették ki. Ugyanígy megmaradt a Flash export lehetőség is, amelynél rögtön a Flash lejátszót is megkapjuk, hogy felhasználhassuk az oldalunkon.

Immár Vimeo kapcsolat is van

Az Export… menüpont beállítási lehetőségei nem különösebben változtak, viszont mostantól lehetőség van saját sablonok létrehozására, így később egy kattintással elvégezhetünk minden szükséges beállítást. Emellett persze előre definiált sablonok is vannak, például iPadre is egy kattintással exportálhatjuk az anyagot.

Sablonokat is létrehozhatunk az exporthoz

Mindent egybevetve a Screenflow most lett olyan, amilyennek mindig is szerettük volna, dacára annak, hogy már eddig is imádtuk. Most viszont gyakorlatilag ki sem kell belőle lépni ahhoz, hogy egy screencast anyagot összevágjunk. Még az olyan kényes problémákra is van megoldás, mint mondjuk egy címjegyzék alkalmazás bemutatásakor a nem publikus címek kitakarása. Erre eddig vagy nagyon ronda megoldást használhattunk csak a programon belül, vagy kénytelenek voltunk a vágott anyagot utólag, egy másik videoszerkesztőben babrálni még egy kicsit.
A tesztek során néhányszor belefutottunk hibaüzenetbe, de emiatt munka egyszer sem veszett oda, s szerencsére nem ez a jellemző. Az persze várható, hogy hamarosan jön majd az első javítás, de a program már most is remekül használható élesben.
A Screenflow 3 megvásárolható a Mac App Store-ban, vagy a készítők oldalán is, 99 dollárért. Aki a korábbi verzióról upgradel, annak 29 dollárt kell csak rááldoznia. Utóbbi esetben kétségtelen, hogy megéri a dolog, különösen, ha Lionon akarjuk használni, a korábbi változat ugyanis bár fut Lion alatt, de nem támogatja annak extra lehetőségeit.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.