Az icenusok építhették a tőzeglápon átvezető kétezer éves utat
Boudicca királynő törzse, az icenusok építhették a mocsáron átvezető utat, amelyet Norfolk-grófságban tártak fel.
Az icenus vagy icén egy brit törzs volt, mely a mai Norfolk területén élt a Kr.e. I.– Kr.u. I. században. Fővárosaik Cambotium (mai Cambridge) és Venta (mai Caistor) voltak. Kr.u. 60-ban Boudica királynő vezetése alatt fellázadtak a rómaiak zsarnoksága ellen, elfoglalták Camudolumot (mai Colchester), elpusztították Verulamiumot (St. Albans), porig égették Londiniumot (London), 70-80 ezer embert megölve. Miután Suetonius Paulinus leverte a felkelést, Boudicca Kr.u. 61-ben öngyilkos lett.
A négy méter széles, fatörzsekből épített töltésút 500 méteres szakasza került elő, amely a tőzeglápon át a Waveney-folyó felé vezetett egykoron. A fatörzsek kitűnő állapotban vészelték át az elmúlt két évezredet a tőzegmocsárban. A létesítmény pontos korát még nem határozták meg, ám a fák évgyűrűi alapján kiszámították, hogy Kr.e. 75 táján, több mint egy évszázaddal a római hódítás előtt építhették – olvasható a BBC brit közszolgálati műsorszolgáltató honlapján. "A folyóhoz való átjutást biztosíthatta az út" – emelte ki Ben Gearey, a Birminghami Egyetem régésze, megjegyezve, hogy az utak nemcsak a kereskedőket és az utazókat segítették a vaskori Britanniában.
"Az ilyen átkelők biztosíthatták a folyókhoz való eljutást, ahol áldozatokat mutattak be az isteneknek. A folyókban gyakran találunk kardokat, pajzsokat, dárdahegyeket, amelyek az isteneknek, vagy rég eltávozott elődöknek szánt ajándékok voltak. Egy olyan világban, ahol nem létezett úthálózat, a folyók voltak a korabeli gyorsforgalmi sztrádák. Így a Waveney-folyó az európai fémkereskedelmi útvonal része volt" – hangsúlyozta Ben Gearey.