Tech hvg.hu 2011. július. 20. 20:45

Új idők jönnek az egyiptomi régészetben

Az egyiptológiával foglalkozó tudósok, régészek egy része alighanem fellélegezhet: a Nílus-menti feltárások korlátlan ura, a kalapjáról csak „egyiptomi Indiana Jones”-nak hívott Zahi Havvászt leváltotta az egyiptomi kormányfő. Utódja, az új régészeti miniszter azonban nem biztos, hogy a nyugati kutatók támogatásáról lesz híres.

Az egyiptomi miniszterelnök, Eszám Saraf most vasárnap jelölte ki kormányának tucatnyi új tagját, és közöttük már nem szerepelt Zahi Havvász, aki egyfajta régészeti miniszter volt. Általában ilyen poszt nemigen szokott lenni egy modern államban, de Egyiptom ókori emlékeinek köszönhetően különleges helyzetben van, és éppen részben Havvász tevékenysége miatt az utóbbi években jelentős „iparrá” nőtte ki magát a történelmi-archeológiai kutatás az országban. Ráadásul a komoly turisztikai ipar is sokat profitált az ügyes PR-ral Egyiptomot népszerűsítő Havvász munkájából.

Ugyanakkor azt is tudni kell, hogy Havvász a bukott elnök, Hoszni Mubarak emberének számított, és egyfajta jelképe volt az év elején megdöntött rezsimnek. Havvász a külföld számára Egyiptom egyik legismertebb „arca” volt: számos nagy amerikai és brit tudományos műsorban szerepelt, régészeti magazinok fotóin pózolt, gyakorlatilag nem lehetett „nélküle” semmit sem felfedezni Egyiptomban. Ő adta a kutatási koncessziókat a régészeknek, az archeológusok cserébe pedig Havvászt is társfelfedezőként - időnként fő kutatóként - aposztrofálták. Esetenként talán nem is alaptalanul.

Zahi Hawass
Wikipedia

Érdemei is voltak a "műkincsek Mubarakjának"

Havvásznak valódi érdeme, hogy segítette Egyiptomban a saját régészképzést, igaz, a sok frissen végzett szakember nem mindig tudott elhelyezkedni, és az év elejei tüntetések közben éppen a fiatal egyetemi hallgatók is demonstráltak az időközben miniszteri rangra emelkedő régészeti hatóság vezetője ellen. Sok professzor és hallgató szerint Havvász félművelt volt, és nem értett igazán az ókori Egyiptom leleteihez, de ezt nehéz eldönteni, mert számos felfedezésben valóban részt vett. Az ő regnálásához köthető a Baharija-oázisi „arany múmiák völgyének” felfedezése, akárcsak egy évtizeddel később Hatsepszut királynő múmiájának feltárása.

„Ő volt a műkincsek Mubarakja. Úgy viselkedett, mintha az övéi lettek volna Egyiptom műkincsei, és nem az egyiptomi népé” - jelentette ki róla Nora Salabi régész az AP hírügynökség szerint. „Ezenkívül Havvász minden felfedezéssel saját magát akarta reklámozni, és nem bírta a kritikát” - tette hozzá az MTI beszámolója szerint.

A bírálatok dacára Havvász érdeme, hogy népszerűsítette az ország ókori kincseit - a legtöbb új régészeti felfedezést az ő nevéhez kötik a világon -, és ezzel hozzájárult a turizmus fejlesztéséhez. Sokat tett a gyarmati időkben elhurcolt kincsek visszaszerzéséért, mintegy 5 ezer tárgy Egyiptomba történő visszaszállítása köszönhető neki.

Több mint négy évtizedes karrier

A 64 éves Havvász régészeti felügyelőként kezdte pályafutását 1969-ben, és fokozatosan emelkedett a hivatali ranglétrán, mire a Gízai-fennsík ásatásainak és műemlékeinek, ókori emlékeinek főigazgatója lett a nyolcvanas évek végén. Egyiptom főrégészének viszont 2002-től számított.

AP

Hoszni Mubarak, a bukott államfő egyik utolsó intézkedése volt Havvász miniszteri rangra emelése, ami aztán meg is pecsételte „az igazi Indiana Jones” sorsát (Havvász állítólag ezt megnevezést magára is használta.) Havvász Mubarak bukása után lemondott tisztségéről, de a katonai tanács ezt akkor nem fogadta el, most viszont távozása véglegesnek tűnik. Havvászt időközben egyévi kényszermunkára is elítélték, egy korábbi, Faríd Attija könyvkereskedővel kapcsolatos peres ügyben hozott határozat figyelmen kívül hagyása miatt. Bukása már február óta napirenden volt, komoly tüntetések is zajlottak ekkoriban ellene, amiről a hvg.hu is beszámolt.

A most megbukott Havvász utódja az AP hírügynökség értesülései szerint Abdel-Fattah el-Banna lehet, aki egyetemi docensként és a Tahrir téri tüntetések - az egyiptomi ellenzék megmozdulásairól van szó - rendszeres résztvevőjeként egyaránt felhívta magára a figyelmet az elmúlt időszakban. El-Banna kinevezése azonban Nora Salabi blogja szerint nem annyira megnyugtató: az új régészeti főnök ugyanis nemcsak Zahi Havvász ellen lépett fel az utóbbi időben, hanem egy ismert, Egyiptomban kutató nyugati archeológus házánál is tüntetéseket szerveztek hívei. Éppen ezért Shalaby aggódik amiatt, hogy esetleg kampány indulhat a közeljövőben a nyugati szakértőkkel szemben az arab országban.