2011. július. 11. 18:51 MTI Utolsó frissítés: 2011. július. 11. 18:32 Tech

Bécsbe került a "kopt biblia"

A Bécsi Egyetemhez került a világ talán legnagyobb kopt dokumentációja, ősi kopt kéziratok fotómásolatainak 240 ezres gyűjteménye, amely hozzájárulhat a keresztény vallási irányzat titkainak megfejtéséhez.

A dokumentációt Karlheinz Schüssler egyiptológus és koptológus gyűjtötte össze, a 70 éves szakember most a Bécsi Egyetemnek adományozta az értékes gyűjteményt.

Schüssler negyven éven át járt a kopt biblia nyomában, világszerte fényképezte a felbukkanó oldalakat, ebből állt össze a 240 ezer oldalnyi másolat. A gyűjtemény adja az alapját az egyetemen a korai kopt kereszténységgel foglalkozó újonnan alapított kutatóközpontnak.

A kutatásoktól azt remélik, ismeretekkel szolgálnak a biblia ősi formáiról vagy éppen a IV. és VIII. századi kopt istentiszteletekről, valamint arról, hogy milyen liturgikus elemek gyökereznek a régmúltban.

Ezek az ismeretek eddig javarészt azért nem álltak rendelkezésre, mert a kéziratokat papiruszra vitték, a dokumentumok vagy elporladtak az idők folyamán vagy nagyon nehezen fellelhetők. "Sokkal jobban megéri egyesével eladni őket, mint együtt" - világított rá a Bécsi Egyetem ótestamentumi tanulmányokkal és bibliai archeológiával foglalkozó intézetének egyik képviselője arra, hogy miért szóródtak szét a kéziratok.

Schüssler kopt bibliáját digitális feldolgozásra is szánják, a dokumentációt Bécs mellett Münsterben, Párizsban, Cambridge-ben és Birminghamben is tanulmányozzák majd.


 

Hirdetés
Címkék
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.