Tech MTI 2011. július. 06. 12:31

Herpeszvírus fenyegeti világszerte a pontyállományt

Agresszív herpeszvírus fenyegeti világszerte a pontyállományt, egyelőre nem találnak ellenszert a betegségre.

"Nem tudunk megoldással szolgálni" - vontak borúlátó mérleget japán és német tudósok a Münsteri Egyetemen tartott szakmai eszmecserét követően. A koi herpeszvírus nemcsak a koi halakra, azaz a japán díszpontyokra, hanem más pontyfajtákra nézve is végzetes.

A német tavak 60 százalékában jelen van a vírus, és egyelőre nincs megbízható ellenszer - ismerte el Dieter Steinhagen, a hannoveri állatorvosi főiskola professzora. Németországban különösen Bajorországot, valamint Baden-Württemberg, Brandenburg tartományokat és Szászországot sújtja a vírus.

"Az, hogy a koi herpesz ilyen gyorsan elterjedt, a globalizálódott kereskedelem számlájára írható – vélekedett Arndt Telschow biológus. – Először az ázsiai tenyésztett díszpontyoknál észlelték a vírust, amely az export révén került a német vizekbe."

Hasonlóan az emberi ajakherpeszhez, ez a vírus sem mutatható ki azonnal, az egyedek sokáig hordozhatják észrevétlenül szervezetükben. Amennyiben viszont megjelenik, drámai következményekkel jár. A beteg pontyok 80-100 százaléka elpusztul két héten belül. A fertőzött példányok továbbadják a vírust, így az egész állományt eléri. Más halfajoknál nem bizonyult halálosnak a betegség.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.