Pár napja felröppent a hír, hogy a legújabb iOS-t használó Apple készülékek az elmúlt egy évre visszamenően adatokat gyűjtenek a tulajdonosuk tartózkodási helyéről.
Önmagában nem is ez lett volna a probléma, hiszen az Apple ezeket az adadatokat tárolhatta volna a készülék memóriájában, titkosítva, és használhatta volna a felhasználói élmény fokozására, ezzel szemben ugyanakkor a földrajzi koordinátákat és időpontokat tartalmazó fájl átkerült minden számítógépre, amellyel az adott iPhone-t (iPad-ot) szinkronizálták. Ráadásul az információ nincs is titkosítva.
Amíg az Apple állítólag „csak” gyűjti az adatokat a felhasználók tartózkodási helyeit illetően (és felelőtlenül otthagyja számítógépeken), addig a Google az Android rendszerű telefonoknál hasonló gyűjtést végez, azzal a nem elhanyagolható különbséggel, hogy bizonyos időközönként bekéri az információkat a felhasználók készülékeiről.
Ráadásul a Google nem csak a felhasználók tartózkodási helyét naplózza, hanem a közelben található Wi-Fi hotspotok nevét és jelerősségét is rögzíti, és így építi a saját világméretű WLAN-térképét.
Nyilvánvalóan mindkét vállalatnak a helyzethez között szolgáltatások jobb minőségű biztosításához kellenek az adatok, azonban ilyen információk gyűjtése a felhasználók beleegyezése nélkül problémás.