2011. április. 08. 08:57 Szegő Iván Miklós Utolsó frissítés: 2011. április. 08. 11:29 Tech

Mementó 1931: megbukik a választáson Al Capone embere

„Big Bill”, Al Capone bizalmasa megbukott a chicagói polgármester-választáson – adta hírül nyolcadik oldalas főcímében 1931. április 9-én, csütörtökön a Pesti Hírlap. William Hale Thompson, azaz „Big Bill” valóban azzal írta be magát az amerikai történelembe, hogy a valaha volt legkorruptabb politikusok közé tartozott. Halála után, 1944-ben például 1,5 millió dollár készpénzt találtak nála. (A dollár 1944-ben összehasonlíthatatlanul erősebb pénz volt, mint manapság.)

Napra pontosan nyolcvan évvel ezelőtt, a Pesti Hírlap amerikai tudósítója 1931. április nyolcadikán táviratozta Budapestre, hogy a chicagói polgármester-választás „hallatlan izgalmak között folyt le”. A választás a Pesti Hírlap szerint "azzal a feltűnő eredménnyel végződött, hogy William Thomson, az eddigi republikánus párti polgármester, Al Capone bandavezér bizalmasa, akit mindenki Big Bill néven ismert, megbukott, és helyébe Czermak Antal, Prágából bevándorolt építészmérnök, demokratapárti jelöltet választották meg”.

A neveket persze ma már másképp írjuk, például Al Capone emberét Thompson néven ismerjük inkább, és persze a korabeli magyar megnevezési szokásokkal szemben nem Antalnak, hanem Antonnak, illetve csehül Antonínnak írták Czermak, valójában Cermak/Cermák nevét. Al Capone polgármesterét ugyanis egy cseh származású bevándorló győzte le az 1931-es választáson. Thompson a kampányban hiába viccelődött ellenfele nehezen kimondható nevével, Chicagóban nagyon sok bevándorló élt, és azok inkább Cermákkal azonosultak, aki egyszer azt találta mondani: ha nem is a Mayflowerrel érkezett Amerikába, de akkor indult el oda, amint csak lehetett…

Al Capone embere: Big Bill, azaz William Thompson
Wikipedia

"Arányaiban páratlan győzelem"

A Pesti Hírlap korabeli (1931. április 9-én, csütörtökön megjelent) tudósítása szerint „a sajtónak az a része, amely mindig üldözte Big Bill korrupciós gazdálkodását, nagyon örül az eddigi polgármester bukásának, és azt a reményét fejezi ki, hogy Chicagóban a jövőben meg fog szűnni az a ’bandita-gazdálkodás’, amely eddig hírhedtté tette a várost. Czermak új polgármester már csütörtökön átveszi hivatalát és máris kijelentette, hogy pénteken Thomson valamennyi hívének, aki a városnál alkalmazva volt, el kell hagynia hivatalát.”

A lap hozzátette: „Czermak győzelme a chicagói polgármester-választáson arányaiban páratlan az Egyesült Államok polgármester-választásainak történetében. Al Capone a legnagyobb mértékben támogatta az eddigi polgármestert, de nem tudta megakadályozni bukását. Thompson ellen párthívei közül is sokan szavaztak és az eredmény legnagyobb jelentősége abban áll, hogy a republikánus párt választási gépezete felmondta a szolgálatot. Czermak azt is kijelentette, hogy választása a chicagói bűnözés végét és a jogérzés feltámadását jelenti, mert a romlottság már elviselhetetlen méreteket öltött.”

Nem véletlen persze Cermák sikere. A szesztilalom évei alatt megerősödött chicagói alvilág fejének, Al Caponénak a helyzete megrendült az 1929-es Valentin-napi mészárlás után. Erről a vérengzésről idén, Valentin-nap kapcsán már írtunk, a lényege az, hogy feltehetően Al Capone megbízásából néhány gengszter lemészárolt egy rivális bandát, amelynek főnökét, Bugs Morant azonban nem tudták likvidálni az elkövetők. Az ezt követő hatósági fellépések nyomán mind Moran, mind Al Capone bajba jutott, az utóbbit 1931-ben el is ítélték adócsalásért.

Nem járt jól Cermák, Thompson viszont dúsgazdagon halt meg

De mi történt a két polgármesterrel 1931 után? Thompson 1944-ben, 74 évesen halt meg, és halála után másfél millió dollárt találtak nála készpénzben. Minthogy a dollár értéke akkoriban összehasonlítatlanul nagyobb volt, mint mostanában, ez is jelzi, mennyire korrupt volt a Chicagót 1915-23 és 1927-31 között irányító politikus.

Sokkal rosszabbul járt azonban a republikánus Thompsont legyőző új polgármester, Cermák: őt két évvel megválasztása után, 1933-ben egy Giuseppe Zangara nevű férfi (Al Capone embere vagy talán egy másik banda megbízottja) gyilkolta meg, éppen akkor, amikor a polgármester kezet fogott Franklin D. Roosevelttel. Rooseveltet ekkor már megválasztották amerikai elnöknek. Máig folynak a találgatások, hogy a merénylő kit akart meggyilkolni. A Wikipedia szerint az egyik legvalószínűbb verzió, hogy nem Roosevelt, hanem Al Capone politikai ellenfele, Cermák volt a valódi célpont.

Hirdetés
Nagyítás HVG 2024. december. 29. 10:00

A felfordulás éve – 2024 képekben

A világ több pontja is forrongott idén, elhúzódó konfliktusok, váratlan bukások és győzelmek kerültek a címlapokra. Sok idei eseménynek pedig a jövő évünkre is hatása lesz. Képekben idézzük fel 2024 meghatározó pillanatait.