2011. március. 31. 14:03 MTI Utolsó frissítés: 2011. március. 31. 14:02 Tech

Kráterek láthatók a Messenger űrszonda Merkúr-felvételein

A Hold kártereinél is több becsapódás látható a Messenger űrszonda Merkúrról készült első felvételein, amelyek a Naprendszer legbelső bolygójáról készültek.

Az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) tájékoztatása szerint az űrszonda felvételein - amelyek egyebek között a Merkúr korábban soha nem látott részeit mutatják - üstökösöktől és meteoritoktól származó kisebb-nagyobb mélyedések, illetve a becsapódások során kiszakadó kőzetdarabok visszahullásából keletkezett másodlagos kráterek láthatók.

A bolygó északi területéről készült felvétel olyan képet mutat, mintha egy gazdagon díszített pizzát fényképeztek volna: a felszín annyira szabdalt, hogy az elsőként keletkezett nagyobb krátert már fel sem lehet ismerni. "A Merkúr felszíne legkevesebb 3,5-4 milliárd év alatt alakult ilyenné" - mondta Sean Solomon, a küldetés vezető tudósa.

A Messenger (MErcury Surface, Space ENvironment, GEochemistry, and Ranging) űrszonda egy éven át tanulmányozza a Naprendszer legkisebb planétáját. A szerkezet ellipszis alakú pályáján kétszáz kilométerre közelíti meg a Merkúrt, míg a legtávolabbi pontban 15 ezer kilométerre kerül a felszíntől. A NASA szondája 2004-ben kelt útra a legbelső bolygó felé, 7,9 milliárd kilométert tett meg, mire március 16-án a Merkúr körüli pályára állt.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.