2011. március. 28. 11:45 MTI Utolsó frissítés: 2011. március. 28. 11:46 Tech

Kislajhár született a veszprémi állatkertben

Újabb állatkölyökkel gyarapodott a veszprémi állatkert: a vadasparkban kislajhár született.

A csupán 10-15 centiméteres újszülött anyja hasába csimpaszkodva rejtőzik a kíváncsi tekintetek elől - tájékoztatott Szabó Petra, a vadaspark munkatársa. A kislajhár születésének történetéről elmondta, hogy a másik állatkertben élő hím lajhár látogatóba érkezett a veszprémi nőstényhez, és a rövid időt kihasználva gondoskodott a szaporulatról. A lajhármama most a vadaspark Kölyökdzsungel játszóház és terráriumban egyedülálló anyaként gondoskodik még ismeretlen nemű kicsinyéről. 

A lajhárok Dél-Amerikában, az esőerdőben fákon lógva élnek és annyira szélsőségesen alkalmazkodtak ehhez az életmódhoz, hogy a földön szinte alig tudnak mozogni, viszont kiválóan úsznak. Táplálékuk levelekből és gyümölcsökből áll, és ez az alacsony energiatartalmú élelem az oka, hogy a gyakran lustának titulált állat olyan keveset mozog, hiszen spórolnia kell az energiával. Napi 9-10 órát alszik, és amikor ébren van, jellegzetes testtartással, lassú tempóban, fejjel lefelé halad az ágakon.

 

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.