IQ-tesztek a neten: majdnem mind kamu
Számos IQ-teszt érhető el az interneten különböző oldalakon, de ezek egyike sem ad megbízható eredményt intelligencia-hányadosunkat illetően.
Egy IQ-teszt elkészítése hatalmas munka, és csak szakember végezheti. Ráadásul egy intelligenciateszt elkészítése sok időbe és munkába is telik. Egy kérdőív attól lesz IQ-teszt, hogy a készítője több ezer, olykor tízezer véletlenszerűen, de reprezentatív mintának megfelelő emberen kipróbálják, országonként külön-külön – ezt hívják sztenderdizálásnak. Nyilvánvalóan egy gondos munkával elkészített, pontosan összeállított teszt nem lesz elérhető, és mindenki számára kitölthető az interneten.
„Bár egy teszt tartalmát innen-onnan össze lehet ollózni, attól még nem lesz tudományos. Egy ilyen teszt az emberek kíváncsiságára épít, de veszélyes: ha valaki például azt az eredményt kapja, hogy alacsony az intelligenciahányadosa, azzal alaposan belegázolhat az illető lelkébe, noha elképzelhető, hogy nem is az” – magyarázta a hvg.hu-nak korábban Fekete Melinda klinikai szakpszichológus. Mint mondta, egy IQ-tesztet nagyon nehéz és bonyolult feladat megalkotni, ráadásul szakembernek kell felvennie, személyesen.
„Nagyon fontos a személyes kontaktus, az internet viszont személytelen” – hangsúlyozta a szakértő, aki úgy véli, a netes IQ-teszt a jósdákhoz hasonlóan működik. „Sokan azért mennek el a jósokhoz, mert megijednek, félnek az élettől és szeretnék tudni a jövőjüket.”
Próbateszt a neten
Van azonban néhány próbateszt a világhálón, amelyek, ha pontosat nem is, de megközelítő eredményt adnak. Ilyen például az a teszt is, amelyet a Való Világ szereplői töltöttek ki nemrég. A valóságshow weboldalán még pár napig elérhető és mindenki által kitölthető a teszt, és az így kapott megközelítő eredmény összehasonlítható a villalakókéval.
A VV tesztjét is szervező Mensa HungarIQa weboldalán is egy ingyenes próbateszt, ahol fel is hívják a figyelmet, hogy a teszt csak megközelítő eredményt ad.