Mitől függ az IQ?
Többször firtatták már kutatók, hogy miért különbözik az emberek intelligenciahányadosa. Egy új tanulmány most ad egyfajta választ a kérdésre.
Az Oregoni Egyetem kutatása szerint minél több dolgot képes valaki a rövidtávú memóriájában tárolni, annál magasabb az IQ-ja, azaz az intelligenciahányadosa – ez egy viszonyító szám, amelynek segítségével kimutatható a vizsgált személy pillanatnyi értelmi képessége. „Azon képességünknek viszont, hogy ezekre a dolgokra részleteiben is vissza tudunk-e emlékezni, semmi köze nincs az úgynevezett folyékony intelligenciánkhoz, amit az IQ-tesztek is mérnek” – fejtette ki Edward Awh professzor, az egyetem munkatársa.
A tanulmány vezető szerzője, Keisuke Fukuda hetvenkilenc egyetemi hallgatón végzett kísérlete során az alanyok négy vagy nyolc tárgyat láthattak rövid ideig. Egy másodpercnyi szünet után egy tárgyat újra felvillantottak, a résztvevőknek pedig vissza kellett emlékezniük, hogy az adott tárgy szerepelt-e a már bemutatottak között. Az így kapott eredményeket aztán összevetették az illető intelligenciájával.
A kísérletből kiderült, hogy az adott ember intelligenciahányadosának mérésekor nem számított, hogy a visszaemlékezések mennyire voltak pontosak. Ez azonban korántsem jelenti azt, hogy az életben ne lenne ez is fontos tényező – jegyezték meg a kutatók. Hiszen nagyon is sokat számít a pontos felidézés például egy radiológusnál, akinek egy röntgenfelvétel tanulmányozása során apró, betegségre utaló elváltozásokat is észre kell vennie.