Erre jöhetett rá jó pár amerikai szülő is, miután csemetéik alaposan kiürítették hitelkártyáikat a különböző...
Erre jöhetett rá jó pár amerikai szülő is, miután csemetéik alaposan kiürítették hitelkártyáikat a különböző „ingyenes” játékoknak köszönhetően.
Annyi megkeresés érkezett, hogy az Amerikai Fogyasztóvédelmi Hivatal (FTC - Federal Trade Commission) immár kénytelen hivatalosan is vizsgálatot indítani; igaz egyelőre csak általánosságban (vizsgálni fogják a Facebook, az iPhone, és a webes játékokat is), és nem egy-egy játékra kihegyezve.
A vizsgálat tárgyai az úgynevezett „in app purchases”, azaz az alkalmazáson (játékon) belül megvásárolható dolgok, azaz virtuális javak. A legnépszerűbb és legismertebb ilyen „in app” vásárlás például a Famrville-ben pénzért vásárolható idő, és egyéb mókás tárgyak: így lesz egy ingyenesen játszható játékból egy elég drága hobbi. A Capcom, kifejezetten gyerekek számára készült „ingyenes” játékában, a Smurfs Village-ben például 99 dollárba (nem olcsó) kerül egy vödör Smurfberry (bármi is legyen az). Az FTC véleménye szerint, a kifejezetten gyerekeket és fiatalokat célzó ingyenes játékokban óvatosabban kellene kezelni az ilyen eladásokat/tranzakciókat, hiszen a fiatalok sok esetben nem érzik még a pénz értékét, és a szüleik hitelkártyájával megvásárolt pár vödör „Smurfberry” számukra csak szórakozás, mintegy a játék része.
A vizsgálat fő célja, hogy megállapítsák: megfelelő tájékoztatást nyújtanak-e a fejlesztők a várható költségekkel kapcsolatban, illetve van-e a játékban technikai lehetőség a szükséges szülői kontrolhoz. Az FTC azt is fontolgatja, hogy a filmek elején látható figyelmeztetések (felnőtt jelenetek, erőszak, stb.) mintájára a "free to play", ugyanakkor "in app shop"-pal rendelkező játékok elé is egy figyelmeztetést kellene rakniuk a fejlesztőknek, miszerint a játék ingyenes ugyan, de mikrotranzakciós "boltot" tartalmaz.