Megtalálták az eddigi legöregebb galaxist
Az eddig ismert legidősebb galaxisnál 200 millió évvel régebbi galaxisra bukkantak csillagászok, akik szerint a Hubble űrteleszkóp felvételein látható sötétvörös folt 13,2 milliárd évvel ezelőtt született.
Amerikai és európai kutatóknak a Nature című tudományos folyóirat csütörtöki számában publikált bejelentése szerint a színképelemzéssel meghatározott galaxis mindössze 480 millió évvel az ősrobbanás után keletkezhetett.
Tavaly októberben francia tudósok az eddigi legősibb csillagrendszert 13 milliárd évesre becsülték, amely a Nagy Bummtól, azaz a világegyetem keletkezésétől számítva 600-800 millió évvel később születhetett.
A galaxisok korát és Földhöz viszonyított távolságát az úgynevezett vöröseltolódásnak nevezett jelenségből következtetik. A jelenleg elfogadott elméletek szerint ugyanis a világegyetem folyamatosan tágul, ezért a Doppler-jelenséghez hasonlóan a távoli galaxisokról érkező fény - az elektromágneses hullámok hullámhosszának a kibocsátott hullámhosszhoz viszonyított megnövekedése miatt - a vörös felé tolódik, és ez a távolsággal arányosan változik.
Garth Illingworth, a publikáció társszerzője, a Kaliforniai Egyetem munkatársa szerint a most felfedezett galaxis a vöröseltolódási skála szerint 10-es értékű, míg a tavaly októberben bejelentett galaxis értéke csak 8,5.
A kutató szerint az 1990 óta üzemelő Hubble képein a hasonlóan idős csillagrendszerek már alig láthatók. Újabb áttörés a 2015-ben munkába álló James Webb-űrteleszkóppal várható, amely az elődjénél jóval nagyobb, 6,5 méter átmérőjű főtükrével a vöröseltolódás szerinti 10-15-ös értékű objektumokat is kimutathatja.