Háromszor ennyi tigris élhetne a helyesen kezelt élőhelyeken
A jelenlegi valamivel több mint háromezer tigris helyett több mint tízezret tarthatnának el a védett ázsiai élőhelyek, ha összefüggő területként menedzselnék őket, és biztosítanák az átjárást az egyes védett zónák között – érvelnek kutatók.
Mint Eric Dinerston, a Természetvédelmi Világalap (WWF) vezető kutatója, a tanulmány egyik szerzője közleményében rámutatott, teljesen egyértelmű, hogy véget kell vetni a tigrisek orvvadászatának, ugyanakkor ennél sokkal tovább kell menni: biztosítani kell a tigrisek élőhelyeként szolgáló nagy kiterjedésű területek védelmét.
A WWF példaként hozza fel a nepáli dzsungelekben élő tigrispopuláció esetét, melynek létszáma a 2002 és 2006 között dúló polgárháborús zavargások idején erősen megcsappant, azonban nem omlott össze, mivel a terület összeköttetésben állt indiai élőhelyekkel, ahonnan valószínűleg tigrisek érkeztek az elpusztult egyedek pótlására. Ezzel szemben – érvel a zöldszervezet – India Szariszka és Panna nevű védett élőhelyein az orvvadászok azért irthatták ki az összes állatot 2005-ben és 2009-ben, mivel a terület nem állt összeköttetésben más élőhelyekkel, így nem érkezhetett természetes utánpótlás. Később más területekről odaszállított tigrisekkel próbálták újjáéleszteni a populációt.
A WWF szerint mintegy húsz kiemelt ázsiai élőhely összesen több mint 10,5 ezer tigrist tarthatna el, köztük 3400 szülőképes nőstényt.
Dipak Bohara nepáli erdészeti és talajvédelmi miniszter közleményében megjegyezte, hogy a tigrisek élőhelyeinek védelme más előnyökkel is kecsegtet: így az erdők megóvásával karbonkvóták nyerhetők, megvédhetők a vízbázisok és kiegészíthetők egyes közösségfejlesztési projektek.
Száz évvel ezelőtt még körülbelül 100 ezer tigris élt vadon a világon, számuk mára 3200-ra zuhant az orvvadászat és az élőhelyek pusztulása következtében.
Tavaly novemberben a Szentpétervárott megrendezett „tigriscsúcson” a vadon élő nagymacskáknak otthont adó 13 ország képviselői célul tűzték ki, hogy 2022-ig megduplázzák a tigrisek számát. Ennek érdekében többek között megtiltották a védett területeken való építkezést és felkérték az Interpolt az orvvadászat elleni fellépés szigorítására. Mint James Leape, a WWF vezérigazgatója akkoriban hangsúlyozta: még soha nem vitatták meg egy kiveszőben lévő állatfajta sorsát ilyen magas szinten.