Feltárulnak az univerzum titkai: elkészült az eddigi legrészletesebb égbolttérkép
Amerikai csillagászok közzétették az univerzumról készült eddigi legrészletesebb égbolttérképet, amelyet a digitális égboltfelmérési projekt (Sloan Digital Sky Survey, SDSS) során gyűjtött felvételekből állítottak össze.
Az Új-Mexikóban található teleszkóppal 1998 óta fényképezték azt a hétmillió, egyenként 125 megapixeles színes képet, amelyeket egymáshoz illesztve állították össze az eddigi legrészletesebb égbolttérképet, amely még most sem tekinthető teljesnek, ugyanis eddig mindössze az éjszakai égbolt egyharmadát sikerült végigpásztázni. A térkép előnézeti képe egy sávosan hiányos gömb, amelynek felszínén félmilliárd sárgásan fénylő pont található, ezekre nagyítva pedig egy-egy egyedi csillag, vagy galaxis jelenik meg.
Az Amerikai Csillagászati Társaság (AAS) seattle-i konferenciáján bemutatott térkép érdekessége, hogy az elektromágneses sugárzás látható tartományában 1998-tól 2009 év végéig készült képeket rendezték össze - magyarázta Michael Blanton, a New York Egyetem csillagásza, hozzátéve, hogy a következő években a teleszkóp más hullámhosszon folytatja az égbolt pásztázását.
Az adathalmaz, amely a Földtől legfeljebb 7 milliárd fényévre található több millió galaxist tartalmazza, 30 terabájt méretű. Ezt a mennyiséget azonban nem lehet egyszerre megjeleníteni, a kíváncsi szakemberek is csak szoftverek segítségével egy-egy részletre nagyítva kutakodhatnak. Ez a felbontás már elegendő ahhoz, hogy a csillagászok jobban megértsék az univerzum keletkezését, és a sötét energia kozmikus struktúrára gyakorolt hatását.