Tech techline.hu 2010. december. 21. 05:49

A 10 legjobb karácsony ajándék – Linuxosoknak

Vásárolni még az utolsó pillanatban is lehet (ha pedig már lekéstünk róla, akkor készülhetünk a legközelebbi...

 Vásárolni még az utolsó pillanatban is lehet (ha pedig már lekéstünk róla, akkor készülhetünk a legközelebbi alkalomra). Lássuk az idei évben legnépszerűbb, tíz legjobb, igazán „linuxos” ajándékot! Mit vásároltak a netezők „kocka” barátaiknak?

Az első, legkézenfekvőbb (és talán legunalmasabb) megoldás, a jó öreg bögre, azaz a Tux-Mug – ez mindig beválik. Pingvines verzió, hátoldalán egy megfelelően nagy Linux felirattal, hogy kávézás/teázás közben is egyértelmű legyen: a bögre gazdája már régen túlnőtt a Windows és hasonló komolytalan dolgokon. Az online Linux boltban kapható, csekély öt font leszurkolása után.

Oké... a bögre tényleg közhely...

Jóval mókásabb és hasznosabb ajándék a Linux-Cheat póló. A segítségével „csítelhetünk”, azaz csalhatunk – de talán nem is a tükörfordítás szerinti „csalás” a legjobb szó, inkább a segítség vagy a súgó. A póló kezdő linuxosok számára lehet tökéletes ajándék, hiszen megtalálhatóak rajta a leggyakoribb Linux parancsok (mv, rm, pwd) és magyarázatuk, természetesen fejjel lefelé, hogy a póló viselője könnyedén puskázhasson, amikor hasára tekint (nagy hasúak előnyben, a könnyebb olvashatóság miatt). Nem is túl drága - az ára húsz dollár körül mozog, a „mókás ajándék” faktor azonban megfizethetetlen.

Linux parancsok, kezdőknek. Puskázni nem szégyen.

Bár csak egy apró, öntapadós matrica/kitűző-szerűség, a Linux-pecsét a maga egyszerűségével mégis remek és vicces ajándék. Nem véletlenül volt olyan népszerű idén is. A felirat szerint (a matrica gépre ragasztva a legpoénosabb): „…az volt ráírva, hogy Windows Vista vagy jobb szükséges hozzá. Szóval felraktam rá egy Linuxot”. Ezzel nehéz vitatkozni, egy Linux tényleg jobb, mint egy Vista – munkára legalábbis biztosan.

RTFM bögre… minden rendszergazda és geek tudja, mit jelent az „RTFM”. Ha nem tudjuk mi az, akkor is vegyük meg linuxos barátunknak az "RTFM bögrét"… ő tudni fogja. Ha esetleg nem tudná… akkor nem is igazi linuxos.

A Linux alapú digitális fényképkeret idén is népszerű ajándék volt – WiFi csatlakozás, FlickR és Gmail-szinkronizálás és Linux operációs rendszer. Igazi geek-ajándék! 800X600 kijelző, egy gigabájtos memória a fotók számára, MP3 támogatás és SD-kártya slot, még akkor is jó ajándék, ha a Linuxtól eltekintünk…

 

A TUX robot sok mindent tud – táncra perdül, ha e-mailt kapunk, használhatjuk PC-távkapcsolónak, vezeték nélküli VoIP telefonnak vagy papírnehezéknek. De a legjobb benne, hogy teljesen nyílt forráskódú, azaz open source: a megajándékozott tehát szabadon fejleszthet rá saját mini-alkalmazásokat! Ha tud programozni… de hát egy igazi geek esetében ez nem lehet kérdés. Sajnos annyira népszerű volt idén (is), hogy már teljesen elfogyott, így ha ezúttal lekéstünk róla, akkor bizony jövőre szemfülesebbnek kell lennünk.

Android FTW póló – hasonlóan a „RTFM” bögréhez, itt is számítanunk kell rá, hogy a megajándékozott ismeri a „FTW” jelentését, l33t nyelvet használók előnyben. Mindenféle színben kapható. 

Igazán linuxos meglepetés az egyéves (vagy hónapos, pénztárcától függően) Slicehost előfizetés: pingvinrajongó barátunk egy saját, virtuális Linux szerver boldog tulajdonosa lehet, root-hozzáféréssel, tetszőlegesen választható disztróval, AJAX konzol, privát IP és minden egyéb, ami egy jól nevelt linuxos géphez jár.

Linus Torvalds „Csak poénból” című önéletrajza – kell ennél jobb ajándék egy linuxosnak? Linus és operációs rendszere rövid történetét mi is megírtuk itt , ha esetleg valaki nem tudná ki az a bizonyos Linus…

Szintén a „FTW” és a „RTFM” kategóriába tartózó ajándék (póló, mi más?) a „reverse engineering” feliratú t-shirt. Bár a legtöbb EULA szerint a „kód visszafejtése” (azaz a reverse-engineering) a legtöbb esetben illegális, nem kell aggódnunk: a póló még nem az, sőt annak hordása sem.

Végül, hogy a kedves olvasót megkíméljük a guglizástól, eláruljuk a cikkben szereplő mozaikszavak jelentését is: „RTFM”, a rendszergazdák és Linux-guruk kedvenc szlengje, főleg a kezdő felhasználók irányába lövöldözik előszeretettel. Jelentése: „Read The Fuck*ng Manual”, azaz „olvasd el a *** kézikönyvet”. Nem túl kedves, de klasszikussá vált, így nincs mit tenni. Az „FTW” a „For The Win” rövidítése, ez az Androiddal (egy igazi linuxos természetesen Android-rajongó, és nem Apple-fanboy) együtt kap értelmet, mint linuxos ajándék.

Ezek voltak tehát a legnépszerűbb Linux-ajándékok idén – és hogy mik lehettek a legjobban fogyó windowsos ajándékok? Nos, arról majd legközelebb…

* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után

A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel

Hirdetés
Kult HVG 2024. november. 26. 20:00

"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal

Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.