Manapság az USB memóriák ára egy lejjebb esik, miközben a kapacitásukat...
Manapság az USB memóriák ára egy lejjebb esik, miközben a kapacitásukat folyamatosan növelik a gyártók. Szinte minden számítógéphez csatlakoztathatjuk őket, és a legtöbb esetben még egy rendszer bootolása is megoldható róluk.
Így azután kézenfekvő, hogy ha egy olyan hordozható rendszerre vágyunk, amelyik elfér a zsebünkben, és - szinte - bármilyen gép elé ülve használatba vehetjük, akkor is ezeket a kis eszközöket hívjuk segítségül (amúgy számos remek windowsos szoftvert is feltehetünk rájuk, amelyeket telepítés nélkül futtathatunk, ahogy azt megmutattuk már korábban, sőt a kapcsolódó anyagok között további gyűjteményeket is találnak).
A legkézenfekvőbb megoldás valamilyen Linux rendszert feltenni, hiszen ez ingyenes, jól használható és a legtöbb asztali gépen, notebookon gond nélkül elfut.
Ezek közül a legnépszerűbb mostanság talán az Ubuntu, amely afféle divat Linux lett. Nem meglepő hát, hogy éppen ebből készíthető el talán a legegyszerűbben egy USB memóriakulcson hordozható változat.
Az eljárás rém egyszerű: letöltjük az uSbuntu Live Creator alkalmazást, és persze egy Ubuntu Linuxot.
Ezután csatlakoztatjuk az USB memóriát a géphez, majd elindítjuk az uSbuntut (admin jogosultsággal!), és végigmegyünk az alaplépéseken. Kiválasztjuk a használni kívánt meghajtót, megadjuk, hogy ISO fájlból kívánunk telepíteni (itt megadjuk a letöltött ISO képfájl elérési útját).
Tulajdonképpen ezek után már indulhat is a telepítés (ha eleve üres az USB memória), de meghatározhatjuk még azt is, mennyi helyet foglaljon le a rendszer a működéshez a memóriakulcson (azért illik minimum egy 1 GB-os USB memóriát használni erre a célra), illetve kérhetjük, hogy telepítés előtt formázza is a meghajtót a program. A virtuális gép telepítése alapértelmezésben be van jelölve (ehhez a Sun VirtualBoxát használja a program), viszont ehhez élő internet kapcsolat kell, hogy a telepítés során letölthesse a szükséges fájlokat!
Ha ezt az opciót bekapcsolva hagyjuk, akkor egy windowsos géphez csatlakozáskor akár a Windows alatt, virtuális gépként is használhatjuk a saját Linuxunkat (megfelelő Windows-jogosultságok birtokában).
Amúgy az USB kulcsról be is bootolhatjuk a rendszert, így natívan fut a Live Linux (a gépen lévő eredeti OS-t nem bántja).
A dolog eredménye végül egy állandóan magunkkal cipelhető rendszer lesz (természetesen a megszokott Ubuntus alkalmazásokkal), amelyet bármikor használhatunk, ha - megfelelő - idegen PC elé kerülünk (ha Windowson alatt, virtuális gépben használnánk, nem árt a minimum 1 GB RAM a gépbe!).