A trójai háború idején is élt egy most megtalált pár
Egy férfi és egy nő földi maradványait tárták fel Törökországban Trója feltárásán dolgozó német régészek, akik szerint a pár Kr. e. 1200 táján, a Homérosz által megénekelt háború idején hunyt el.
Az ásatásokat irányító Ernst Pernicka, a Tübingeni Egyetem régészprofesszora szerint a párt a késő bronzkorban épült város védvonalán belül helyezték végső nyugovóra. A felfedezés újabb bizonyítékkal szolgálhat arra nézve, hogy Trója alsó városa nagyobb volt a késő bronzkorban, mint a tudósok az Iliász alapján eddig feltételezték - olvasható a The Archaeological News Network blogon. "Amennyiben bebizonyosodik, hogy a csontvázak Kr.e. 1200-ból származnak, ez egybeesik a trójai háború időszakával. Ezt a két személyt egy kis halom mellett temették el" - mondta Ernst Pernicka, hozzátéve, hogy a választ a radiokarbonos kormeghatározástól remélik.
A régészprofesszor ismertetése szerint az elhunytaknak csupán a felső fele maradt fenn. A csontvázak mellett 1200 éves cserépedényeket találtak, ám mint Ernst Pernicka kiemelte, a párt 400 évvel később is eltemethették Trója VI. vagy VII. rétegében.
A Homérosz által megénekelt Trója a törökországi Canakkale-tartományban található délnyugatra a Dardanelláktól az Ida hegy lábánál. Később Trója helyén egy új Iliumot alapított Augustus római császár. A város egészen Konstantinápoly alapításáig virágzott, majd a bizánci időkben lassú hanyatlásnak indult. Az 1870-es években a német amatőr régész, Heinrich Schliemann kezdte feltárni a területet. Az ásatások során kiderült, hogy 9 város épült egymásra az idők során, egyes régészek feltételezik, hogy Trója VII/a lehetett Homérosz Trójája.