Pedofilokra vadászik a szuperszámítógép
Egy amerikai kutatóintézet szuperkomputere az internetes forgalomban megfigyelhető minták elemzésével igyekszik elvezetni a rendőröket a gyerekpornó terjesztőihez.
A New Scientist értesülései szerint a Tennessee-ben lévő Oak Ridge National Laboratory-ban üzemel a Jaguar nevű szuperszámítógép, amely 1,8 petaflop sebességre képes (vagyis másodpercenként 1015 számítási műveletet tud elvégezni).
Az online pedofilokra vadászó rendőrök a gyanúsítottak merevlemezeinek átvizsgálásával igyekeznek választ kapni arra, hogy az illető letöltött-e az internetről gyerekpornót, vagy azzal kapcsolatos anyagokat. Azonban sokkal fontosabb azoknak a kézrekerítése, akik az efféle anyagokat feltöltik a világhálóra, mivel gyakran rajtuk keresztül lehet eljutni a bántalmazott, szexuális zaklatásnak kitett gyerekekig. Ez sokszor rendkívül bonyolult feladat, mert nehéz egyértelműen megállapítani, hogy egy merevlemezen tárolt képet, vagy videoanyagot ki készített el.
„A gyerekpornó-elleni munka legnagyobb nehézsége, hogy sajnos hatalmas mennyiségben találhatóak ilyen anyagok az interneten” – magyarázta a New Scientistnek Grier Weeks az amerikai gyerekvédelmi egyesület, a National Association to Protect Children ügyvezető igazgatója. „Ha egyik napról a másikra megnégyszereznénk az ilyen ügyekkel foglalkozó rendőri erőt, még akkor is közel leküzdhetetlen problémát kellene megoldaniuk.”
Weeks a megoldást keresve jutott el az Oak Ridge kutatóihoz, akiket a szakember szerint megdöbbentett a probléma mértéke.
„A látogatásomat követően egy héten belül már a Knoxville-i székhelyű gyermekek ellen elkövetett bűncselekmények felderítésére szakosodott különleges egységgel tárgyaltak” – tette hozzá Weeks.
Robert Patton, a kutatóintézet projektvezetője egy olyan algoritmust fejlesztett ki, amely az internetes adatforgalom elemzése során a fájlmegosztókba beírt keresőkifejezéseket vizsgálja. A számítógép megjelöli a gyerekpornóhoz köthető kulcsszavakat, majd az algoritmus figyeli, hogy a különböző számítógépekhez tartozó IP-címek milyen válaszokat küldenek vissza a rendszernek. Ezzel a módszerrel a rendvédelmi szervek megtudják, hogy melyik komputerekről töltenek fel új anyagokat a fájlmegosztó hálózatokra.
„A rendőrök szempontjából kritikus fontosságú döntést kell hozni” – magyarázta Patton. „Meg kell határozni, hogyan lehet a leghatékonyabban elosztani a rendelkezésre álló erőforrásokat. Ezen a téren pedig a legjobb, ha a pornográf tartalmak előállítóira koncentrálunk, mivel ezzel érhetjük el a legnagyobb hatást. A segítségünkkel leszűkíthetjük a gyanús IP-címeknek a listáját, amelyek ügyében a rendőrök tovább vizsgálódhatnak.”
A projekt a tervek szerint egy évig fut majd, melynek során a Jaguár teljesítményéből mintegy egymillió üzemórát vesznek igénybe.
„Valódi tudományos kihívással állunk szemben” – hangsúlyozta Weeks. „Ez nem csak egy jótékonysági mellékprojekt.”
„Számomra a valódi jutalom, hogy lehet, hogy az én munkám segít megmenteni valakinek az életét” – tette hozzá Patton.