„Kanyarban” is tud fényképezni egy új fejlesztésű kamera
Egy amerikai egyetem kutatói kifejlesztettek egy olyan eszközt, amely a látómezején kívül eső tárgyakról is képes felvételt készíteni. A rendszert mentőakcióknál, illetve orvosi eszközökben is alkalmaznák.
A BBC értesülései szerint a speciális kamerát a Massachusetts Institue of Technology médialaborjának kutatói fejlesztették ki Ramesh Raskar egyetemi docens vezetésével.
„Nagyjából hasonlóan működik, mint a visszhang jelensége” – magyarázta Raskar a brit hírtévének nyilatkozva. „Ha becsukunk, vagy kinyitunk egy ajtót, a szobában megváltozik a hanghullámok visszaverődésének módja. A fény hasonlóképpen viselkedik és a visszaverődő fénysugarakból ki tudjuk számolni, hogy a sarkon túl hogyan helyezkednek el a különböző felületek.”
A kamera a látótérből kieső részre egy femtoszekundumig (a másodperc milliárdod része) tartó lézerimpulzust lő, a fénysugár szétszóródik az ott lévő tárgyakon, majd egy másodpercenként egymilliárd felvételt készítő különleges kamera rögzíti a visszhanghoz hasonlóan visszaverődő fényt.
„A kamera felhasználásával biztonságossá lehet tenni a különböző mentőakciókat, de akár olyan robotokat, vagy járműveket is ki lehet fejleszteni, amelyek előre képesek megtervezni a navigációt” – mesélt Raskar a találmány gyakorlati hasznosításáról. „Emellett olyan orvosi készülékek jöhetnek létre, amelyekkel a test olyan területeire is benézhetünk, ahová az orvosi eszközök – például egy endoszkóp – fizikailag nem fér be.”