Alacsony ár, jó minőség: a német Termékteszt Alapítvány (Stiftung Warentest) tesztjén egy 200 eurós kameramodell ugyanúgy „jó” minősítést kapott, mint a 475 eurós másik termék, és kiderült: egy százeurós kamera is képes ugyanolyan jó képminőséget garantálni, mint jóval drágább társai.
Egy olcsó kamerának nem kell feltétlenül vacaknak is kell lennie. Erre hívja fel a figyelmet a német Termékteszt Alapítvány (Stiftung Warentest). A szakemberek 31 digitális kompakt fényképezőgépet teszteltek, az eredményeket pedig a német "Test" (teszt) magazinban publikálták.
Többek között arra is rávilágítanak, hogy a Canon Powershot SX120 IS kétszáz euróba kerül, és ugyanúgy „jó” minősítést kapott, mint a Powershot G11, amit 475 euróért árulnak. A szakembereket kellemesen meglepte a Samsung ES60, amit kereken száz euróért került a boltokba. Természetesen a drágább termékekbe mindig több funkciót építenek bele, mint az alapmodellekbe, de képminőség szempontjából egyáltalán nem marad le a borsosabb árú kamerák mögött.
A képminőség azonban nem minden. Valóban, mindkét géppel egyformán jó képek készíthetők, az árkülönbség egyéb funkciókkal magyarázható. A példaként hozott két modell közül a G11 nagyobb LCD-vel, fejlettebb érzékelővel és több kreatív funkcióval rendelkezik, mint olcsóbb társa. A gépek zoom tartományában is minimálisnak tűnhet az eltérés, a mérleg mégis a G11 szélesebb nagylátószöge felé billen, szemben az Sx120 kínálta 10x-es ultrazoommal.
A legtöbb kompaktvásárló megelégszik az olcsóbb gépek képességeivel, viszont gyakrabban is cserélnek kamerát. A mindennapos használat során hamar kiütközik, melyik funkció nélkülözhetetlen. Érdemes inkább hosszú távra tervezni, és olyan gépet választani, amit nem kell rögtön cserélni, ha a fotózásba beleszeretve több manuális beállításra vagy kreatív funkcióra lenne szükség.
A kompakt gépek piacán óriási a verseny, minden gyártó félévente frissíti a modelljeit, így a gépek ára is szinte hónapról-hónapra változik. Megkönnyíti a vásárlást, hogy az azonos árkategóriába eső modellek tudása szinte pontról-pontra megegyezik, így csak azt kell kiválasztanunk, melyik készülék esik jobban kézre.
Tesztelt kamerák |
Canon Digital Ixus 200 IS, Canon PowerShot G11, Canon PowerShot S90, Canon PowerShot SX120 IS, Casio Exilim EX-Z280, Casio Exilim EX-Z90, Fujifilm FinePix J27, Fujifilm FinePix Z300, Fujifilm FinePix Z37, Kodak EasyShare C190, Kodak EasyShare M381, Kodak EasyShare Z950, Nikon Coolpix S1000pj, Nikon Coolpix S570, Nikon Coolpix S70, Olympus FE-26, Olympus µ-7010, Panasonic Lumix DMC-FS62, Panasonic Lumix DMC-ZX1, Pentax Optio E80, Pentax Optio P80, Ricoh CX2, Rollei Flexline 250, Samsung ES20, Samsung ES60, Samsung PL70, Samsung ST1000, Samsung ST45, Samsung ST550, Sony Cyber-shot DSC-TX1, Sony Cyber-shot DSC-WX1. |