Tech techline.hu 2010. november. 20. 05:30

Készítsen képet kacsintással!

Leginkább arra voltunk kíváncsiak, hogyan lehet használni és milyen új fotózási élményt jelent a 35-szörös optikai zoom.

Leginkább arra voltunk kíváncsiak, hogyan lehet használni és milyen új fotózási élményt jelent a 35-szörös optikai zoom. Az elkészített próbaképeken jól látható, hogy néz ki a világ ugyanabból a pontból fényképezve, a zoom objektív két szélső állásával. A képeken nem alkalmaztunk semmilyen kivágást. A nagy teleobjektíveknél a legtöbb esetben állvány nélkül igen nehéz bemozdulás mentes felvételeket készíteni, az SX 30 képstabilizáló rendszerével azonban, amint az a képeken is látszik, még a legnagyobb közelítésnél is élesek a fotók, pedig kézből készültek, nem használtunk állványt.

Mindez még akkor is igaz, ha rosszabbak a fényviszonyok, az esti képeknél is nyugodtan ráközelíthettünk a távoli épületekre.

 

A fényképek készítésénél maradva, érdemes megemlíteni az  SX 30 néhány új kényelmi szolgáltatását. Ilyen például, hogy választhatunk rajta olyan beállítást, ami az élességállítással követ egy adott objektumot. Így ha valami közeledik felénk vagy távolodik tőlünk, akkor sem kell figyelnünk az élességre, ha egyszer rögzítettük azt.

A korábbi Canon gépeknél alkalmazott arcfelismerést az SX 30-nál tovább finomították, és most már a szemekre is jobban tud figyelni. Ezt többek között arra lehet kihasználni, hogy a képen szereplő személy ne csukja be a szemét az exponálás pillanatában. A szemfigyelés másik ötletes alkalmazása, hogy az önkioldót is tudjuk szemmel vezérelni. Így ha egy olyan képet szeretnénk készíteni, amelyen magunk is rajta vagyunk, akkor nem kell lélekszakadva rohanni, hogy pár másodpercen belül a fényképezőgép látószögébe kerüljünk. Kényelmesen elfoglalhatjuk a helyünket, és egy kacsintással elkészíthetjük a felvételt.

A PowerShot SX 30-cal nemcsak fényképek, hanem HD videókat is készíthetünk. Ha hosszabb videót szeretnénk rögzíteni ilyen felbontásban, akkor megfelelően nagy kapacitású és sebességű memóriakártyát kell használni. A tesztekhez egy 32 Gbájtos Kingston Ultimate SDHC kártyát használtunk, aminek 20 Mbit/s az írási sebessége, így folyamatosan lehetett rá nagy felbontású videót rögzíteni. Az SX 30-nál a videó készítése közbe is lehet használni a zoomot, bár nem olyan finom lépésekben, mint ahogy azt egy videokameránál megszokhattuk. A 32 gigás kártyára nagyjából két és fél órányi videót lehet rögzíteni, azonban 4 Gbájtonként lezárja a kamera az állományt, ilyenkor újra kell indítani a felvételt.

A két HD tesztvideó itt található:

A rövid tesztelés összegzéseként elmondhatjuk, hogy az SX 30 akár a portré- és természetfotósok álma is lehet, mert nagyobb előkészület nélkül is remek közeli felvételeket készíthetünk vele. Ez persze akkor sem elhanyagolható, ha városnézés közben akarjuk egy-egy műemlék, szemmel talán nem is nagyon látható részleteit megörökíteni. Nagy előnye, hogy mindehhez nem kell még állványt is cipelni magunkkal. És nem kell külön videokamerát sem vinni, mert ha olyan eseményt látunk, ami mozgóképen az igazi, átválthatunk HD rögzítésre.

A sok jó mellett azért meg kell említeni egy apró, de eléggé zavaró negatívumot is. A fényképezőgép nem tartozik a legkisebb és legkönnyebb kategóriába, ami természetes is. Amikor teljesen kitoljuk a zoomlencsét, erősen meg kell markolni a készülékházat a súlyelosztás miatt. Ez az erős fogás azonban, főleg ha egy kézzel fogjuk a fényképezőgépet, elég sokszor azt eredményezi, hogy akaratlanul is megnyomjuk a jobb oldalon, a tenyerünk alatt található gombok valamelyikét, és ezzel megváltoztatjuk a beállításokat vagy beletévedünk a menü pontjaiba.
 

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.