Tech techline.hu 2010. március. 26. 05:30

Kipróbáltuk: Canon Legria HF S20 - profi kamera, otthonra is

A Canon Legria HF S20 sajnos nem az olcsó kategória képviselője (280 ezer forinttól kezdődően szerezhetjük be)...

A Canon Legria HF S20 sajnos nem az olcsó kategória képviselője (280 ezer forinttól kezdődően szerezhetjük be), viszont remek példa arra, amikor a többlet költség valóban megéri a befektetést, feltéve, hogy a szülinapok felvételén kívül valami komolyabban is gondolkodunk.
Azt talán már mondanunk sem kell, hogy a HF S20 ennyi pénzért full HD minőségben (1920x1080) rögzít (1/2,6-os CMOS található a kamerában, DIGIC DV III processzorral). Ezen belül persze szabályozhatjuk a minőséget, ha inkább spórolni szeretnénk a tárhellyel, bár a 32 Gbájtnyi beépített memória mellett két darab SDHC bővítőhely is van a kamerában, szóval több órányi anyagot rögzíthetünk gond nélkül. Persze azt sem árt figyelembe venni, hogy később mondjuk a számítógépünk is képes legyen feldolgozni az anyagot, ha netán megvágnánk, márpedig a legjobb, MXP minőség 1920x1080-as 24 Mb/s minőségű videót jelent. Ha több kártyát használunk, a rendszer figyeli, mikor telnek meg, és automatikusan a következőn folytatja a felvételt.

Se nem kicsi, se nem nagy... Pont ideális a mérete!

Sajnos a kamerához adott akkut nem igazán hosszú távra tervezték (nagyjából másfél órát bír folyamatos igénybevételnél), így ha kirándulni megyünk, vagy nem lesz a közelünkben egy ideig töltési lehetőség, érdemes pótakkuról gondoskodni (lehet akár 4-5 órát bíró változatot is venni hozzá). Még egy fontos tudnivaló: a HF-S20 AVCHD formátumban rögzít, 50i vagy 25p sebességgel.

A beépített memória mellett még két kártyahely került bele

A kamera képminősége a kategóriájában gyakorlatilag tökéletes, még gyenge fénynél is, de ilyenkor bevethetjük a beépített videofényt is, ha kell. A hangminőségre szintén nem lehet panasz, ráadásul külső mikrofont is csatlakoztathatunk hozzá.

Beépített videófény

A tízszeres optikai zoom bőségesen elég, de ha nagyon kell, akár 200x-os digitálist is használhatunk (bár szerintünk nincs az az élethelyzet, amikor ennek értelme lenne).
Ha nincs állványunk és sokat mozgunk vagy közelítünk, jó hasznát vesszük a dinamikus optikai képstabilizátornak, illetve a motoros optikai képstabilizátornak. Ezek között tetszőlegesen válthatunk. Ha nem kifejezetten rángatjuk a cuccot, nagy gondunk nem lehet a kép stabilitásával.

Kényelmes kezelés

Az automatikus fókusz kellően gyorsan reagál a változásokra, de ha úgy akarjuk, manuális fókuszt is használhatunk. Ehhez a legcélszerűbb a kamera elejének bal alsó részén található jog-dial-szerű tekerőt alkalmazni. Ennek a funkcióját a menüből megváltoztathatjuk, de erre a feladatra így a legpraktikusabb.

Kényelmes használat
A HF-S20 egy 3,5”-os érintős kijelzőt kapott, amely jól látható, élénk színvisszaadású, bár erős napfényben néha inkább tippelni lehet csak, hogy éppen mit veszünk fel.
A menürendszer használatát gyorsan megszokhatjuk, az érintőképernyőnek köszönhetően pillanatok alatt elérünk minden funkciót. A gyorsmenüből a legfontosabb beállításokat érjük el, ráadásul a legutoljára használt ezek közül kikerült a kijelző bal alsó sarkába külön gombként, így legközelebb még gyorsabban elérjük. Az automatikus és manuális fókusz közötti gyors váltásra kiváló ez a megoldás. Ha már a manuális fókusznál tartunk, ehhez igénybe vehetjük a Fókusz segédet is, amely a téma átmeneti közelebb hozásával segít az élesség pontos beállításában. Érdekes, hogy az érintős-fókusz lehetőség kimaradt, bár könnyedén kiváltható a manuális változattal.

Gyorsmenü a fontos funkciókhoz

Igaz is, zoom. A zoomolás sebességét állíthatjuk fixre vagy változóra is, utóbbi esetben attól függ a sebesség, mennyire mozdítjuk el a zoom-gombot.

A HF-S20 szinte teljes szabadságot ad a legapróbb részletek beállításához is (fehéregyensúly stb.), de természetesen számos előre definiált beállítás (napfény, árnyék, felhős, fluoreszcens, műfény stb.), illetve több mint tíz felvételi program (Cine mód, portré, sport, tengerpart, naplemente, hó, rekesz előválasztás, idő előválasztás stb.) közül is választhatunk.

Az érintőképernyp kényelmesen használható

Akad még néhány effekt lehetőség is (szépia, fekete-fehér, áttűnés), illetve találunk arckövetési funkciót is.
A menü magyarul is rendelkezésre áll, így az idegen nyelv ismeret hiánya sem állhat a felvételkészítés útjába.

Egyéb apróságok
A HF-S20-on van füles és mikrofon csatlakozás, USB csatlakozás, AV kimenet, komponens kimenet, HMDI mini kimenet egyaránt. Mindegyiket apró, felpattintható „ajtó” fedi, amelyek tökéletesen illeszkednek és működnek. Mondjuk az egész kamerát flottul összerakták, tán nem véletlen rajta a Made in Japan felirat sem…

A görgetővel ellátott gomb funkcióját mi adhatjuk meg

A kütyü 8 megapixeles fényképezőgépként is használható, egészen jó képminőséggel.
A gép teljes adatlapja - magyarul - megtekinthető a Canon honlapján. Összegzésül mi ehhez már csak annyit tudunk hozzátenni, hogy kifejezetten élmény volt kézbe venni ezt a kis berendezést. Egy jól összerakott, minőségi felvételeket készítő és könnyen használható kis kamera a Canon HF-S20, ha nem is éppen az olcsó kategóriából. Egyedül talán csak az erősebb akkut hiányoltuk mellőle alapból, hiszen ennyi memóriával és bővítési lehetőséggel azért nem ártana, ha minimum 3-4 órán keresztül bírná egy töltéssel.

Hirdetés
Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.