Tech techline.hu 2009. augusztus. 23. 05:45

Kipróbáltuk: Samsung HMX-R10 - döntött lencsével a világ...

A Samsung HMX-R10 első ránézésre is egészen bizalomgerjesztő, akár az ezüst...

A Samsung HMX-R10 első ránézésre is egészen bizalomgerjesztő, akár az ezüst, akár a fekete változatot vesszük kézbe. A legfeltűnőbb jellemzője persze a 25 fokban megdöntött lencse, ami elsőre talán meghökkentő, de ha kicsit használjuk (és megszokjuk, hogy másként kell tartani, mint a többséget), rájövünk, hogy ez a megoldás valóban kényelmessé teszi a kamera használatát: egyszerűen kevésbé fárasztó a kissé előre döntött tartás a kéznek. Idáig tehát már a szívünkbe lopta magát a készülék, hiszen jól néz ki és még kényelmes is a használata.

A funkciókínálata is abszolút bíztató: full HD minőségben (akár 1920x1080@50i) rögzíthetünk vele videókat és akár 9 megapixeles fotókat is. A minőséget természetesen befolyásolja, hogy CMOS (1/2.33”)  alapú kameráról van szó, de a videók képminőségével teljes felbontásban nincs igazán gond (elviselhető mértékben zajos). Maximális zoomnál már elég biztos kéz kell hozzá, hogy a digitális képstabilizátor ki tudja szűrni a kéz remegését (egyébként 5x-ös optikai zoomot használhatunk, ami 8-szorosig terjeszthető ki az Intelli-zoom technológiával, a képminőség érezhető romlása nélkül). Sajnos a zoomolás sebessége nem változtatható a hátsó gombokkal, de ha a kijelző melletti gombokat használjuk, azokkal kicsit lassabban közelít/távolít a kamera. 

Ha bekapcsoljuk az Anti-shake (EIS) funkciót, akkor ugyan 5x-ös zoom esetén is jobban stabilizálja a képet, viszont maga a zoomolás folyamata sokszor élvezhetetlenül „ugrál”. EIS nélkül a zoomolási folyamat viszonylag kiegyensúlyozott, viszont ilyenkor vagy állvány, vagy legalábbis egy műtős orvos keze kell, hogy remegésmentes képet kapjunk teljes közelítés után. Nagyon helyzetfüggő, mikor melyik megoldás a jobb. A mintavideók alapján talán érthetőbb, mire gondolunk, ezek letölthetők innen. Mindegyik közvetlenül a kameráról van átmásolva, semmi utómunka, vágás stb. A cikkben látható összevágott  videót nagyobb változatban innen, HD-ben (MOV formátumban) pedig innen tölthetik le (semmiféle képjavítást, utólagos képstabilizálást nem alkalmaztunk).

Az automata és manuális fókuszbeállítások mellett van egy Touch Point opció is, ilyenkor a készülék a 2,7”-os kis kijelzőn megérintett területre fókuszál, amivel látványos kompozíciókat tudunk kreálni, pillanatok alatt. Ebből következik talán mindenki számára, hogy a kijelző egyben érintőképernyő is, így az összes beállítást ezen keresztül végezhetjük el, egy jól átgondolt, praktikusan használható menün keresztül. Innen érjük el az arcfelismerő funkciót, itt állíthatjuk a felbontást és a képminőséget, a fehéregyensúlyt, a makró módot stb. Természetesen számtalan beállításhoz kapunk előre definiált értékeket (napos/felhős/fénycsöves környezet stb.), ha nem szeretnénk manuálisan meghatározni ezeket.
A Q.Menu gomb használatával egy lecsupaszított „gyorsmenün” keresztül egy mozdulattal elérjük a legfontosabb funkciókat. Egyszerűbben, mintha a teljes listában kellene kutatnunk utánuk.
Érdekesség a Slow Shutter mód, amelyet bekapcsolva rendkívül látványos lassított (300/600 képkocka másodpercenként) felvételeket készíthetünk (ilyenkor a felvétel hossza korlátozott).
Ugyancsak jópofa lehetőség a Time Lapse funkció, amelynél megadott időközönként automatikusan rögzít képkockákat a kamera, így helyspórolósan felvehetjük mondjuk a felhők egész napi mozgását az égen, majd pár percben visszajátszhatjuk azt.
A HMX-R10 SD/SDHC kártyákra rögzíti a videókat, MP4 formátumban. Ez jelentősen megkönnyítheti a felvételek megosztását (csak csatlakoztatjuk a kamerát USB-n keresztül egy számítógéphez, és azonnal lejátszható formában tudjuk átmásolni róla a felvételeket). Sajnos kisebb felbontásnál/alacsonyabb minőségnél a tömörítés elég “darabos”, így amikor csak lehet, érdemes teljes felbontásban videózni.
Van HDMI csatlakozó is, így a kameráról történő lejátszás is megy, persze megfelelő televízión.
Ha éppen nincs nálunk fényképezőgép, a Samsung kameráját is használhatjuk digitális fotók készítésére. Akár 9 megapixeles méretű fotókat is készíthetünk vele, egészen jó minőségben (még beépített vaku is van). Videózás közben is elcsettinthetünk egy-egy képet, van rá külön exponáló gomb. A mintaképek teljes méretben letölthetők innen.

Bár a kamerát műanyag tokba helyezték, elég strapabírónak tűnik ahhoz, hogy ne essen baja. Könnyű darab, és a méretei miatt napi használatra is praktikus. Bárhová kényelmesen elvihetjük.
A rengeteg extra funkciót (slow shutter, time lapse, touch point fókusz stb.) nézve a Samsung HMX-R10 abszolút jó vételnek számítana (körülbelül 130 ezer forintba kerül), de a zoomolásnál tapasztalt problémák és hiányosságok némileg bosszantóak tudnak lenni. Ezt leszámítva komoly gondunk nem volt a kamerával. A megdöntött lencse pedig kifejezetten praktikus ötlet volt a Samsung részéről. Az MP4 (H.264) formátumban való rögzítés elsősorban azoknak lehet előnyös, akik nem nagyon akarnak már utómunkázni a filmeken, csak megosztani a felvételeket a neten, vagy kírni DVD-re és megnézni mondjuk egy asztali, vagy hordozható MP4 lejátszón.

Műszaki adatok és árak itt találhatók.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?