2010. november. 10. 09:08 MTI Utolsó frissítés: 2010. november. 10. 09:09 Tech

Kínának van a legtöbb tudósa

Már nem az Egyesült Államoknak, hanem Kínának van a legtöbb tudósa az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) szerint. Az erről szóló jelentést kedden Bonnban ismertette a szervezet németországi szekciója.

kínában a bruttó hazai termék (GDP) kutatásokra és fejlesztésekre fordított része ötven százalékkal magasabb, mint 2002-ben. Kínához hasonlóan India és Dél-Korea is hasonlóan elkötelezett a tudományos szféra mellett. Ennek köszönhetően Ázsia részesedése a világ kutatási és fejlesztési célú kiadásaiból 2002 és 2007 között öt százalékkal 32 százalékra nőtt. Az Európai Unió, Japán és az Egyesült Államok aránya ezzel szemben visszaszorult - derült ki a jelentésből.

Az UNESCO szerint 2007-ben világszerte a GDP 1,7 százalékát, 1,14 billió dollárt fordítottak kutatási és fejlesztési célokra. Ez arányaiban megegyezik a 2002-es adatokkal, az összeg viszont nőtt. Az Egyesült Államok vezető tudományos szerepe az utóbbi években hanyatlott, a gazdasági válság miatt leginkább a magáncégek pártoltak el a tudományos célok támogatásától - világított rá a jelentés.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.