2010. október. 26. 22:07 Szegő Iván Miklós Utolsó frissítés: 2010. október. 27. 10:29 Tech

Fizikai szenzáció: magyarok regisztrálták a leggyorsabb tömegcsökkenést

Magyar kutatók eredményeit közölte hétfőn az amerikai Physical Review Letters, az amerikai Fizikai Társulat vezető folyóirata.

Mint azt Csörgő Tamás, a Harvard Egyetem és az MTA Részecske- és Magfizikai Kutatóintézetének kutatója a hvg.hu munkatársával tudatta, a legújabb eredményük lényege az, hogy a RHIC gyorsító arany-arany nehézion-ütközéseiben megfigyelték és azonosították az egyik részecske tömegének jelentõs módosulását, "fogyókúráját".

Egy szempillantásnál sokkal rövidebb ideig, körülbelül 10 a mínusz huszonkettediken másodpercig az egyik szokatlanul nehéz részecske, az eta' a hozzá teljesen hasonló kvarkszerkezetű ikertestvéréhez, az eta mezon néven ismert részecskéhez hasonló, ideális tömegűvé válik, azaz az eta' tömege erre a szempillantásnál is rövidebb időre mintegy felére csökken. Ez valószínűleg a világon a leggyorsabb kísérletekben megfigyelt és tudományosan ellenőrzött tömegcsökkenés.

Az eredeti publikáció hétfőn jelent meg online az Amerika Fizikai Társulat vezető folyóiratában, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) honlapján pedig magyar ismertető is olvasható minderről. Eszerint magyar fizikusoknak sikerült először igazolniuk azt a sejtést, hogy nehézionok ütközése során egy bizonyos, a szubatomi részecskék között korábban elveszettnek vélt szimmetria visszatér. Az eredményt Csörgő Tamás, Sziklai János és Vértesi Róbert, az MTA Részecske- és Magfizikai Kutatóintézet munkatársai publikálták az MTA szerint.

Hirdetés