Akik digitális adást néznek otthon set-top box segítségével, azok bizonyára ismerkedtek már a lehetőségekkel...
Akik digitális adást néznek otthon set-top box segítségével, azok bizonyára ismerkedtek már a lehetőségekkel, amelyeket ez a technológia nyújt (főleg a UPC és a T-Home előfizetői számára adott ez az opció). Lehet tévéújságot olvasni, műsorokat újranézni, rögzíteni, játszani, filmeket kölcsönözni online, vagy akár híreket, információkat olvasgatni a tévén keresztül. Ez mind szép és jó, de sajnos még sehol sem vagyunk ahhoz képest, amit a digitális televíziózás ígér, és amit a Google most igen magas fokon prezentált a nagyérdemű közönségnek.
Az ember már meg sem lepődik azon, hogy a Google megállíthatatlanul tör előre még olyan piacokon is, ahol eddig nem volt túl sok tapasztalata. A televíziózás például ilyen piacnak nevezhető, de a Sony, a Logitech és az Intel segítségével a Google most ezen a téren is meg akarja hódítani a tömegeket. Ráadásul igyekszik a vetélytársakat (Apple TV, Roku) mindenben lekörözni, az Android operációs rendszer segítségével egy sokkal nyitottabb rendszert nyújtani a nézőknek, akik mostantól a tévé előtt ülve szinte bármit csinálhatnak.
A Google TV egy digitális rendszer, amelyet külön dekóderrel vagy tévékészülékekbe építve (a Sony gyártja az első ilyen modelleket) érhetünk majd el. A lényeg itt a teljes interaktivitás, vagyis a digitális tévéadások kezelése (tehát az általunk ismert és használt set-top box tulajdonságok) mellett keresési funkciók, webes böngészés, külső alkalmazások és streaming szolgáltatások (pl. tévéképernyőre optimalizált Youtube, vagy NBA online közvetítések) is helyet kapnak a rendszerben. Ráadásul az Android operációs rendszer azt is biztosítja, hogy a Google TV folyamatosan bővíthető legyen új alkalmazásokkal, szoftverekkel - mintha csak egy okostelefon vagy egy táblagép lenne a televíziónk új lelke.
A beépített Chrome böngészőben mindenre lehetőségünk nyílik majd, tévézés közben bármire rákereshetünk, vagy éppen kapcsolódó videókat nézhetünk egy új ablakban - a Google igyekszik minden információt összekapcsolni. A Twitter és Facebook kliens sem hiányozhat, így filmek, sportesemények közben eszmét is cserélhetünk barátainkkal. A rendszer nem rendelkezik saját memóriával, de külső meghajtóra a műsorokat, vagy a keresett adatokat is rögzíthetjük USB-csatlakozón keresztül. A keresőrendszer egyetlen szóra minden információt, szabadon letölthető videót, műsort sorba rendez, ez persze nem meglepő, a Google ezen a téren tényleg nagy tapasztalattal rendelkezik.
A lehetőségek tárháza pedig végtelen, ráadásul nem csak a Google TV-hez tartozó billentyűzetes távirányítóval, hanem iPhone vagy bármilyen Androidos telefonnal is irányíthatjuk majd a digitális rendszert. A hírek szerint a kínálat pedig folyamatosan bővül, az Amazon 75 ezer megvásárolható filmmel, a VEVO digitális kliptárral, a Pandora és a Napster zenei adatbázissal, a híroldalak pedig friss adatokkal bombázzák majd a tévénézőt, aki menthetetlenül rágyógyul majd a kanapéra, ha megismeri a televíziózás új világát.
A sok kényelem, felhasználó élmény, és a Google féle profizmus csodálata mellett azért ismét kong egy kicsit a vészharang az ember fejében, hiszen újra csak azt látjuk, hogy a világ egyik legnagyobb keresőoldalát működtető cég türelmetlenül globalizál minden digitális létformát a világon. Hamarosan a szórakozás egyetlen keresőszóval indul, csak beírjuk, mire is vágyunk, és ömlik majd a kép, hang, kapcsolódó link és adat. Mi pedig legfeljebb megoszthatjuk ismerőseinkkel egy közösségi oldalon, hogy ez mennyire veszélyes is lehet.