Tech techline.hu 2010. október. 14. 06:00

Máris warezolják az iPad újságokat – ennyit a sajtó jövőjéről

Konkrétan arról, hogy aminek a számítástechnikához egy kicsi köze is van, azt feltörik, meghekkelik, „lewarezolják”.

Konkrétan arról, hogy aminek a számítástechnikához egy kicsi köze is van, azt feltörik, meghekkelik, „lewarezolják”. Míg egy nyomtatott lap esetében ezt elég nehéz megoldani (maximum ellopjuk az újságosbódéból vagy fénymásolt változatokat adunk a barátainknak), az online, ám pénzbe kerülő napilapok és magazinok esetében már jóval egyszerűbb a helyzet.

Még gyerekcipőben jár a New Yorker fizetős, iPad-en olvasható és előfizethető verziója, élelmes felhasználók máris megoldották, hogy ingyen jussanak hozzá. Az Olasz Dark Apples (mint e nevből kitalálható, ők amolyan Macintosh-hackerek) közzétette, sőt el is magyarázta olvasóinak, hogyan tudják kikerülni az újságok által használt iPad alkalmazások védelmét, hogy auztán ingyen jussanak hozzá a tartalomhoz. Az egészben az a legmeglepőbb (legszomorúbb?), hogy maga az lejárás nem túl bonyolult, így még csak igazi „hekkelésnek” sem nevezhető, inkább amolyan kis tipp.

A tippecske megjelenése óta, már nem csak a New Yorker, hanem a Wired magazin (és sok olasz újság, köztük a népszerű la Gazzetta dello Sport)  iPad verzióit is bőszen töltögetik a fizetni nem akaró ügyfelek.

A probléma megoldása ráadásul nem is olyan egyszerű: mivel a legtöbb magazin egymástól eltérő keretrendszert használ, nem létezik központi javítás. Az Adobe ugyan ígérte, hogy még októberben javítják a szóban forgó Digital Content Viewert, de például a New Yorker nem is ezt a rendszert használja, így ők továbbra is hekkelhetőek maradnak. 
A szakértők máris elnevezték a jelenséget „newspaper piracy”-nak, és sokan úgy tippelik, hogy a következő tíz évben ez lesz a legnépszerűbb kalózkodási forma a zene- és filmletöltések mellett.

Lehet, hogy kicsit korán kezdtük temetni a nyomtatott sajtót?

Hirdetés