Ki ne ismerné a Star Wars híres jelenetét, amikor R2D2 „kivetíti” a miniatürizált Leia hercegnő képét?
Ki ne ismerné a Star Wars híres jelenetét, amikor R2D2 „kivetíti” a miniatürizált Leia hercegnő képét? Vagy a StarTrek hasonló jeleneteit? Fiatalabb olvasók pedig a Különvélemény c. filmben láthattak hasonlót, de általánosságban elmondható, hogy szinte minden valamire való sci-fi foglalkozik a „szabad szemmel” (azaz szemüveg és egyéb segédeszközök nélkül látható), háromdimenziós, mozgó hologramok ötletével.
A holográfia nem egy fiatal műfaj (és mint minden valamire való találmány, ez is magyar elme szüleménye) – ennek ellenére mégsem terjedt még el annyira, mint azt az 50-es 60-es években jósolták.
Egy japán kreatív team, az Aircord Labo most egy egészen újszerű megközelítésben alkalmazza a holográfiát: mozgó, háromdimenziós képeket állítanak elő egy iPad, és néhány prizmaüveg segítségével.
A háromdimenziós élmény szemüveg nélkül élvezhető (jó, ha tudjuk, hogy a mostanában főleg a mozikban divatos, „szemüveges” 3D valójában nem igazi három dimenzió, ellenben a hologram valódi térbeli megjelenítésre képes).
Az iPad-en futó szoftvert le is tölthetjük innen – persze utána eszkábálnunk kell hozzá otthon pár kiegészítőt, hogy valóban háromdimenziós képet kapjunk. A japánok által kifejlesztett szoftver és megjelenítő még hangot is érzékel, így teljesen interaktívvá tehető.
Lehet, hogy pár éven belül már „holovideót” fogunk nézni az iPad-en?