Hazatérhetnek a tanzániai varangyok
Tavaly a vadonban kihaltnak nyilvánított tanzániai varangyokat telepíthetnek rövidesen vissza eredeti élőhelyükre, miután amerikai állatkertekben sikeres tenyésztési programot hajtottak végre a kétéltűekkel.
Az 1996-ban felfedezett faj egyetlen ismert élőhelye a tanzániai Kihansi és Mhalala vízesések kéthektáros permetzónája volt, az állat innen kapta nevét is: Kihansi permetvarangy (Nectophrynoides asperginis). Egy vízerőmű építése azonban megtizedelte a vízhozamot, ami tíz év elteltével, 2009-re a varangyok kihalását eredményezte.
A populáció fogyását észlelve még 2004-ben közel 500 kétéltűt az Egyesült Államokban található bronxi és toledói állatkertbe menekítettek, ahol tenyészteni kezdték őket. Az így született utódok közül - a Guardian internetes kiadása (guardian.co.uk) szerint mára csaknem 6500-ra duzzadt a varangyok száma - százat a napokban szállítottak vissza Tanzániába, ahol egyelőre egy modern Dar es-Salaam-i szaporítóközpontban helyezték el őket.
A végső cél természetesen a vadonba való visszatelepítés; a Kihansi vízesésnél ezt előkészítendő már egy mesterséges permetezőrendszert is kialakítottak, mely a varangyok eredeti élőhelyét próbálja utánozni. A fajmegőrzési program finanszírozását a Világbank vállalta magára, mivel az állatok kihalását okozó erőmű megépítését is a nemzetközi pénzügyi intézet támogatta.
A Kihansi permetvarangyok egyik egyedisége, hogy a nőstények közvetlenül élő, kifejlett kisbékákat szülnek, szemben a többi varanggyal, melyek petéket raknak, s ezekből kelnek ki az ebihalak.