Energiakristályokat keresnek másfél kilométer mélyen a Bajkál-tóban
Oroszország területén találhatóak a világ legnagyobb energiatartalékai, ennek ellenére az állam továbbra is jelentős erőfeszítéseket tesz, hogy újabb és újabb rejtett kincseket fedezzen fel. A legutóbbi expedíció a világ legmélyebb édesvízének, a Bajkál-tónak a mélyén keresi a megoldást az energiafüggőségre.
Az Unesco által 1996-ban a világörökség részévé választott kelet-szibériai Bajkál-tóban található a Föld édesvíz készletének mintegy ötöde, emellett élővilágát tekintve az egyik legváltozatosabb terület a bolygón - írja a Zöldtér. A korábbi kutatások során úgynevezett gázhidrátokat találtak a tóban, amelyek közelebbi felderítésére most két mélyvízi tengeralattjárót vetettek be, hogy feltérképezzék az energiahordozók elhelyezkedését, s felvázolják, hogy milyen lehetőségek vannak ezek esetleges kiaknázására.
A két, húsztonnás Mir nevű tengeralattjáró júliustól szeptemberig járja a mélységet. Az egyenként háromfős személyzettel ellátott járművek közel 60 merülést hajtanak végre, amelyek akár több órán át tarthatnak. Bár „csak” másfél kilométerre merülnek le, a tengeralattjárók akár hat kilométeres mélységet is kibírnak, erre ezen kívül csak a francia Nautile és a japán Shinkhai modellek képesek.
Ha kíváncsi rá, mi lehet a gázhidrátok sorsa, olvassa el a Zöldtér teljes cikkét!