2010. július. 16. 16:50 MTI Utolsó frissítés: 2010. július. 16. 16:28 Tech

Hangyaállam alakult a FÁNK-ban

Igazi különlegesség, a levélvágó hangyák által alapított rovarállam látható a Fővárosi Állat- és Növénykertben (FÁNK) - tájékoztatta az intézmény közleményben az MTI-t.

Az önfenntartó rovarállamot a látogatók az akvárium szomszédságában, az ízeltlábú-bemutató egyik terráriumrendszerében láthatják. Az érdeklődők az üvegfalú doboznak köszönhetően közelről követhetik nyomon az állatok szervezett munkáját.

A világ legkülönösebb állatai közé tartozó levélvágó hangyák államalkotó rovarok, melyek szervezett munkavégzést folytatnak a táplálékukat jelentő gomba termesztése érdekében.

A levélvágó hangyák, amelyeknek legalább negyven faját különböztetik meg a természettudósok, az Egyesült Államok déli területein, valamint Közép- és Dél-Amerikában élnek.

A Budapesten látható Atta sexdens nevű faj már-már mezőgazdasági termelésnek nevezhető tevékenységet folytat: a rovarállam dolgozói lombleveleket gyűjtenek, ezeket apró darabokban föld alatti üregrendszerükbe szállítják, tovább aprítják őket és egy speciális gombakamrában helyezik el. Ebben olyan különös gombafaj (Leucoagarius gongylophorus) él, amely a hangyák által behordott leveleken tenyészik és kizárólag ennek a fajnak a fészkében fordul elő. A rovarállam tagjai a gombával táplálkoznak, a levelekben lévő rostokat ugyanis nem képesek megemészteni.

A levélvágó hangyák állatkerti bemutatása meglehetősen ritkának számít, mivel tartásuk nagy szakmai kihívást jelentő feladat, elsősorban a rovarállam fennmaradását biztosító gombatelep sérülékenysége miatt. A budapesti állatkert szakemberei október óta kísérleteznek a hangyák tartásával és szaporításával.

A hangyaállam egyelőre viszonylag kicsi, mintegy ötszáz egyedből áll. Mivel a hangyák már stabil, jól működő "gombakertészetet" hoztak létre, minden feltétel adott, hogy többezres vagy akár tízezres kolóniává fejlődjenek. Az Atta sexdens faj Budapesten kívül csak a Sao Pauló-i állatkertben látható.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.