2010. július. 16. 16:40 MTI Utolsó frissítés: 2010. július. 16. 16:24 Tech

Az új műhold 25 ezer aszteroidát fedezett fel

Huszonötezer korábban ismeretlen aszteroidát (kisbolygót) fedezett fel működése első hat hónapjában az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) legújabb csillagászati műholdja, a széles látószögű infravörös sugárzást felmérő felderítője - jelentette be a NASA.

A WISE-műholdat (Wide-field Infrared Survey Explorer) 2009. december 14-én indította útnak a NASA. A 320 millió dolláros (több mint 69 milliárd forintos) égboltfelmérési program célja a teljes égbolt végigfényképezése infravörös tartományban. A tervek szerint összesen 1,5 millió 1 megapixeles felbontású képet, azaz 11 másodpercenként egyet készít az égboltról a csillagászati műhold.

A távcsövet és az érzékelőket 15 kilogrammnyi szilárd hidrogén elpárologtatásával hűtik 15 Kelvinre (-268,15 Celsius fokra), a műhold küldetése várhatóan októberben fejeződik be, amikor elfogy a hűtőanyag.

A WISE múlt szombaton fejezte be az égbolt első teljes "körbepásztázását", és megkezdte a második "kört". A csillagászok reményei szerint a projekt befejezéséig egymillió korábban ismeretlen égi objektumot vesz lajstromba, felfedezései révén a tudósok közelebb jutnak annak megértéséhez, hogy miképp alakulnak ki a bolygók, csillagok és galaxisok.

Az első hat hónap alatt 25 ezer korábban ismeretlen aszteroidát fedezett fel, ezek 95 százaléka Föld-közelinek minősül. Ez azonban jár veszéllyel a bolygónkra, hiszen a csillagászati terminológia szerint ez azt jelenti, hogy 48 millió kilométeren belül található az ominózus kisbolygó.

"A Föld közelében az átlagosnál nagyobb aszteroidát is kimutatott a WISE, mint amilyenek közönséges teleszkópokkal láthatók. Ezek a felfedezések segítenek jobb kockázati becsléseket készíteni, jobban felmérni, hogy milyen veszélyek fenyegetik bolygónkat" - magyarázta Timothy Spahr, a Harvard Egyetem Kisbolygó-központjának az igazgatója.

A műhold 15 új üstököst fedezett fel, és kifürkészett több száz lehetséges barna törpét - utóbbiak nagyobbak a bolygóknál, viszont kisebbek a csillagoknál. Végül a WISE 20 új barna törpe létét bizonyította, köztük a valaha felfedezett leghidegebbeket.

Az infravörös űrteleszkóp egy ultrafényes galaxist is talált: a tízmilliárd fényévnyire lévő csillagváros "karambolozó" galaxisokból alakult. "A Föld-közeli űrobjektumoktól az alakuló galaxisokig mindenfélét találunk a világegyetemben" - összegezte Peter Eisenhardt, a NASA tudósa.

Hirdetés
Gazdaság Tiszai Balázs 2025. január. 05. 07:00

És akkor dunai kilátás ezerötér' érdekel, Bástya?

Lekordonozták a Halászbástyát, hogy pénzt szedjenek a dunai panorámáért, aztán a közfelháborodás elsöpörte az egészet. Történelmi csúcsra ért a magyar háztartások eladósodottsága, miközben milliárdokat pumpálnak az Eximbankba. Egyre furcsább Mészáros Lőrinc exvejének kartellügye, Tiborcz István győri üzlettársa deszkával és cukorkával repül rá Paksra, Nagy Márton testvérének köre meg napelemparkot épít. Merre lesz a Mere? Ez a HVG első heti gazdasági összefoglalója 2025-ben.