2010. június. 25. 18:43 MTI Utolsó frissítés: 2010. június. 25. 17:56 Tech

Kékfogú Harald királyi palotáját találhatták meg dán régészek

I.(Kékfogú) Harald X. századi dán uralkodó királyi palotáját találhatták meg az Arhusi Egyetem régészei. A maradványokra Jylland déli részén, Jellington nevű település mellett bukkantak, amely a viking korban az ország fővárosa volt.

Jelling viking emlékei közé tartoznak a sírhalmok, a rúnakövek és a templom, amelyek 1994 óta az UNESCO Világörökség részét alkotják. A feltárásokat irányító Mads Jessen régész szerint I. Harald idejéből származó négy fából emelt épület maradványait találták meg az úgynevezett Jellingi-komplexum északkeleti csücskében. Az építményeken ugyanazokat a jellegzetességeket fedezték fel, mint amelyek a Trelleborg kerek viking katonai erődítmény házainak sajátjai - írja a The Copenhagen Post online kiadásában. A régészeknek még meg kell találniuk a palota ceremóniatermét. Mads Jessen szerint a jellingi templom alatt keresendő, ahol az előző ásatási szezonban egy nagy faépület maradványait tárták fel.

I. Harald Gormsson vagy Kékfogú Harald (911-986) Dánia és egy rövid ideig Norvégia királya volt. Állítólag nagyon szerette az áfonyát, ezért kapta a Kékfogú (angolul Bluetooth) nevet. Harald arról volt nevezetes, hogy egyesítette a lázongó dán, norvég és svéd törzseket. A király nevéhez hasonlóan az Ericsson által kifejlesztett Bluetooth elnevezésű vezeték nélküli adatátviteli technológiát is arra szánták, hogy egyesítsen és összekössön olyan különböző eszközöket, mint a számítógép vagy a mobiltelefon.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.