Tech hvg.hu 2010. május. 10. 17:30

Őssejtek: veszélyes fehérjék keletkezhetnek az űrben

Azok az emberi őssejtek, amelyek - a súlytalanság állapotához hasonlóan - egy pörgő edényben növekedtek, jelentősen eltérnek a földi, normál körülmények között fejlődő társaiktól - állapította meg egy friss kutatás. Mindez a Discovery News szerint megkérdőjelezi annak a kivitelezhetőségét, hogy hosszú távú űrutazásokat tegyenek az emberek - legalábbis gravitációs mező nélkül.

Ausztrál kutatók most egy a NASA - az amerikai űrkutatási hivatal - által kifejlesztett bioreaktorban végeztek kísérleteket. Céljuk az volt, hogy sejteket növesszenek emberi őssejtekből. A kutatócsoport megfigyelte, hogy a kontrollcsoporthoz képest a súlytalansághoz hasonló körülmények között növekvő sejtekben 64 százalékban más típusú fehérjék fordultak elő.

Különösen azok a proteinek dúsultak fel, amelyek a csontok leépítésében, lebomlásában és a kalcium-szabályozásban vesznek részt. Ezek egyike sem fordult elő a normál körülmények között "nevelt" sejtekben.

A Discovery News megjegyzi ennek kapcsán, hogy a NASA becslései szerint az űrhajósok csontjai 1 százalékkal ritkulnak havonta, amíg az űrben tartózkodnak. Megfelelő testmozgással és bizonyos szerek szedésével ugyanakkor megállítható a csontok ásványi tartalmának sűrűségcsökkenése.

Az ausztrál kutatók szerint a mostani kísérleteik megerősítik a NASA korábbi tapasztalatit, de további vizsgálatok szükségesek a súlytalanság élettani hatásainak elemzéséhez.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.