A nanoméretű domborzati térkép annyira parányi, hogy egy 0,3 milliméteres sókristályra akár ezer darab is elférne belőle.
A világ legkisebb háromdimenziós Föld térképét sikerült létrehozniuk az IBM tudósainak. A Science Daily tudományos portálon megjelent tudósítás szerint a nanotechnológiai fejlesztés demonstrálására készített térképeket a ceruzahegynél százezerszer kisebb szilíciumtűvel "faragták".
A tudósok nanoméretben megmunkálható alapanyagok után kutatva készítették el többek között a 4478 méter magas Matterhorn hegycsúcs 25 nanométeres másolatát. A teljes földfelszín háromdimenziós változata pedig egy 22-szer 11 mikrométeres polimer lapkára fért el.
A Matterhorn kifaragásához olyan alapanyagot használtak, amelynek nanométeres molekulái a hópelyhekhez hasonlóak és közel gömb alakúak. A kívánt formát a 330 Celsius fokra hevített 15 nanométeres faragótűvel alakították ki. Ezen a hőmérsékleten felbomlanak az alapanyag molekulái közötti hidrogénkötések, a feleslegessé váló molekulák a "munkadarab" felszínéről szabadon távozhatnak.