2009. augusztus. 24. 15:45 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. augusztus. 24. 15:49 Tech

Áldozatokat szedett a kínai nanotechnológia

A nanotechnológia első halálos áldozatait egy kínai gyárban érte utol a végzet, írta a Reuters hírügynökség. Két gyári dolgozó halálról szerdán számoltak be a kínai lapok, további öt nőt súlyos panaszokkal szállítottak kórházba.


A híradás szerint a nők rossz légellátottságú gyárban dolgoztak nanorészecskéket tartalmazó festékkel, orrukat és szájukat védő maszk nélkül. A részecskék hosszú hónapok alatt kerültek tüdejükbe és bőrükbe, mindez tüdősérülést okozott, légzési elégtelenséget és a légzőszervek elvizenyősödését - hasonló tünetekkel öt másik dolgozót szállítottak kórházba.

Yuguo Song pekingi toxikológus jelentése szerint a nanorészecskék méretükből adódóan képesek keresztülhatolni a test védekezőrendszerén, főként sérült bőrfelületen keresztül vagy belégzéssel, ha pedig bekerültek a tüdő sejtjei közé, már nem lehet azokat eltávolítani onnan - véleménye az European Respiratory Journal szaklapban jelent meg.

A Reuters értesülései szerint a Fehér Házhoz tartozó Nemzeti Nanotechnológiai Koordinációs Iroda hivatalos véleményt adott ki az esettel kapcsolatban, ami szerint a megfelelő légellátottság és a dolgozói maszkok birtokában a gyári környezet teljesen biztonságos lehetett volna. Az eset azonban rámutat: a média hiába kapta fel még évekkel ezelőtt az ún. szürke massza elméletet, vélhetően nem egy visszafoghatatlanul önsokszorozó szürke részecskemassza falja fel a bolygót, a nanotechnológia veszélyeire a hasonló, könnyen elképzelhető esetek hívják fel igazából a figyelmet.

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.