Akár több milliót is megtakaríthat
Számos előnyük mellett az ingyenes licencű szoftverek használatával több tízmillió forintot is megspórolhatunk a...
Számos előnyük mellett az ingyenes licencű szoftverek használatával több tízmillió forintot is megspórolhatunk a szervezet méretétől függően. Érdemes tehát egy IT rendszer kiépítésénél vagy bővítésénél megfontolni a szabad licencű szoftverrendszerek használatát - hangzott el tegnap a Kelly Services Hungary IT üzletágának szemináriumán.
De hogyan is született meg a nyílt forráskódú szoftverfejlesztés ötlete? Az első nagyobb ismert projekt Richard M. Stallman nevéhez fűződik. A GNU (GNU’s Not Unix) célja egy Unix-szerű operációs rendszer létrehozása volt, ami azonban platformfüggetlen és szabadon terjeszthető, hiszen az addigi disztribúciók nagygépes, erősen platformfüggő és meglehetősen drága szoftverek voltak. A másik híres, e projekthez szorosan kapcsolódó nyílt forráskódú szoftver a Linux, mely 1991-ben indult hódító útjára.
A licencköltség optimalizálásán kívül természetesen számos kérdés felmerül egy szabad szoftverekre való migrálás során. A különböző migrációs stratégiákról is beszélt előadásában Hargitai Zsolt, a Novell üzletfejlesztési vezetője, a Kelly Services Hungary IT üzletágának 5. szakmai szemináriumán. A szakértő által említett tipikus projektek között található az OpenOffice szabad irodai szoftvercsomagra való átállás, de az sem ritka, hogy a Linux disztribúciók testreszabhatóságára és skálázhatóságára építve teljes vállalati rendszereket cserélnek Linux-alapúra.
A Novell előadója bemutatta a nyílt forráskódú szoftverek fejlesztési modelljét is. Kezdetben sok, egymástól független nyílt forrású projekt fut, amiket aztán egyes informatikai cégek ingyenes disztribúciókba rendeznek. Egy-egy ilyen disztribúció a legfrissebb fejlesztéseket tartalmazza, és átlagosan 6-8 havonta újul meg. Egy verzió támogatása nagyjából két év.
Ám miért van értelme fizetni azért, ami (amihez hasonló) egyébként ingyenesen is elérhető? Az ingyenes disztribúcióhoz képest robusztusabb és biztonságosabb az úgynevezett vállalati disztribúció. Ebben jól bevált, hosszabb ideje tesztelt alkalmazások és komponensek találhatók, valamint a vezető hardver- és szoftvergyártók hivatalosan is támogatják. A vállalati disztribúciókhoz (SUSE ,Red Hat) olyan plusz szolgáltatások tartoznak a kiadó oldaláról, mint a teljes körű dokumentáció, a lokalizáció, az oktatás megszervezése, az átjárhatóság, a testre szabás biztosítása stb. Bár új változatok ritkábban, jellemzően másfél évente jelennek meg, az sem elhanyagolható szempont, hogy egy-egy változatot a kiadó sokkal tovább támogat.