2010. február. 02. 12:10 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. február. 02. 12:30 Tech

Közösségi oldalak: melyik a legveszélyesebb?

A megkérdezettek hatvan százaléka szerint a Facebook a legproblémásabb biztonsági szempontból.

Megháromszorozódtak a Facebook, Twitter és más közösségi oldalak felhasználói elleni támadások 2009-ben. A közösségi oldalak tagjainak 57 százaléka kapott már kéretlen levelet közösségi oldalra hivatkozva, 36 százalékuknak pedig rosszindulatú programot is küldtek - többek között ez is kiderül a Sophos biztonsági jelentéséből. A felméréshez 500 vállalattól gyűjtötték be az adatokat.

A megkérdezettek nagy része (72%) aggódott amiatt, hogyan kommunikálnak a munkatársak közösségi szájtokon, mert az alkalmazottak szerintük veszélybe sodorhatják a céget. Ugyanakkor majdnem minden második vállalatnál (49%) bárki szabadon használhatja a Facebookot vagy más közösségi oldalt munkaidőben is.

Arra a kérdésre, hogy melyik közösségi szájtot gondolják a legveszélyesebbnek biztonsági szempontból, a válaszadók 60 százaléka a Facebookot jelölte meg első helyen.

Ne feledjük persze, hogy a Facebook messze a legnagyobb közösségi oldal, nyilván több vele a probléma is, mint a kevesebb tagot számláló csoportokkal.



A Facebook biztonsági csapata nyilván mindent megtesz azért, hogy ne szolgáltassák ki a felhasználók százezreit a vírusoknak, kémprogramoknak, egyéb kártékony programoknak, de nem olyan egyszerű 350 millió tagot megvédeni. Az persze nem segít, ha a javasolt biztonsági beállítások arra biztatják a felhasználókat, hogy osszák meg a személyes adataikat minél több emberrel.

A legcsekélyebb veszélyt a válaszadók szerint a LinkedIn jelenti, ugyanakkor ismert emberek elleni, személyre szabott támadásokra előszeretettel használják ezt is a netes bűnözők. Az ott publikált adatok alapján felmérhetik, ki az a fontos személy a cégnél, akinek a gépébe érdemes lehet például kémprogramot telepíteni.